Melamin ve üre reçinesi ile emprenye edilmiş atık kâğıtların HDF üretimine ilavesi ile boyutsal kararlılık ve mekanik özelliklerin iyileştirilmesi
Enhancement of dimensional stability and mechanical properties of HDF by adding waste paper are impregnated with melamine and urea resins
  1. Tez No: 517092
  2. Yazar: NAZİF ÖZGEN KUTLUATA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Ülkemizde üretim miktarları her geçen gün artan MDF, HDF, Yonga levha, Kontrplak ve OSB panel levhalar gibi odun esaslı üretimler beraberinde yüksek miktarda değerli atıklar bırakmaktadır. Bu atıkların yine levha içerisinde geri kazanımı ve bu kazanım esnasında üretim kalitesine pozitif yönde etkilemesi bu çalışmanın ana konusunu oluşturmaktadır. Yüzey kaplaması olarak kullanılan emprenyeli kâğıdın, emprenye işlemi sırasında veya daha sonraki aşamalarda ortaya çıkan atıklarını tekrar levha içerisinde değerlendirilmesinin levhanın fiziksel ve mekanik özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Yapılan çalışma yüksek yoğunluktaki liflevha (HDF) ile üretilen laminat parke içerisine %5-10-15 oranlarında emprenye edilmiş atık Dekor kâğıt ve %5-10-15 oranlarında ovarley kâğıt kullanılarak mekanik değerlerdeki değişimler tespit edilmiştir. Çekme direnci değerinde kontrol numunesi 1,17 N/mm² ile en düşük ve 1,44 N/mm² ile %15 ovarley atık kâğıt ilaveli numune en yüksek olarak bulunmuştur. Yine eğilme dayanımı için kontrol numunesi ile karşılaştırıldığında %15 Dekor ve ovarley ilaveli levhalarda sırasıyla %7 ve %8 artış gözlenmiştir. Kalınlığına şişmede 2 saatlik sonuçlara bakıldığında %5,34 ile en az kalınlığına şişme %15 Dekor kâğıdı ilavesinde elde edilmiştir. Diğer yandan 24 saatlik şişmeler kontrol edildiğinde %12,36 ile %15 ovarley ilaveli numune en düşük kalmıştır. Formaldehit miktarı 8,70 mg/100gr ile en düşük kontrol levhası ve 13,40 mg/100gr ile %15 ovarley ilaveli levhada ölçülmüştür. Denemeler sonucunda, melamin formaldehit tutkalı ile üretilen emprenyeli ovarley kâğıt ilaveli test levhalarında iyi yönde sonuç vermiştir. Artan mekanik ve fiziksel değerlerin yanında formaldehit miktarındaki artış ve yüzeyde kalan kâğıt parçalarının bazı yüzey işlemlerine uygun olmaması dezavantaj oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Wood based productions which are increasing in our country such as MDF, HDF, Chipboard, Plywood and OSB panel leave a high amount of valuable waste. The main theme of this work is the recycle of these wastes in the board and the positive effect on the production quality. Impregnated paper used as surface coating was investigated effect on the physical and mechanical properties of board to evaluate the wastes emerged during the impregnation process or later. In the study, changes in mechanical values were determined by using 5-10-15% impregnated waste decor paper and 5-15% overlay paper in produced high density fiberboard (HDF). The control sample at the tensile strength value was the lowest with 1,17 N/mm² and the highest at 1,44 N/mm² with 15% overlay waste paper. Compared with the control sample for bending strength, it was observed that the 15% decor and the overlay-added board increased by 7% and 8%, respectively. Looking at the 2-hour results for swelling, a minimum thickness increase of 5,34% was obtained with the addition of 15% decor paper. On the other hand, when the 24-hour swelling was checked, the sample 15% overlay was the lowest with value 12,36%. Formaldehyde emission was measured at the lowest control board with 8,70 mg/100 gr and ıt was meausered the highest with the addition of 15% overlay with 13,40 mg/100 gr. As a result of experiments has given good results on test sheets with impregnated overlay papers produced with 100% melamine formaldehyde resin. In addition to increased mechanical and physical properties, the increase in formaldehyde emissions and paper pieces left on the surface are not suitable for some surface treatments are disadvantages.