The Spacial organization on high-tech office building
High-tech ofis yapılarında mekan düzenlemeleri
  1. Tez No: 50151
  2. Yazar: VEDİA ŞERARE SEYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN SENCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Büro yapılan, günümüz çalışan insanının günlük yaşantısının büyük bir bölümünü kapsayan aktiviteleri bünyesinde barındırmaktadır. İnsan hayatında bu denli önemli yer tutan bu yapıların tasarlanması da bu nedenle oldukça önemli bir konudur. Yine günümüz teknolojisini en iyi, şekilde kullanan ve meydana getirdiği son derece flexible mekanlarla dikkati çeken High-Tech Mimarlık, tasarımcının bu endişesine yanıt verebilecek bir alternatif olarak ortaya çıkmış bir akımdır. Bu çalışmada da günümüz teknolojisini kullanarak, günümüz insanı için tasarlanmış olan High-Tech Ofis Binaları incelenmiştir. Çalışma yedi ana bölümden oluşmaktadır. I. Bölümde Sunuş ve Konu ile ilgili genel bilgilendirmelere yer verilmiştir. Konunun ele alınış nedenleri de bu bölümde belirtilmiştir. n. Bölümde ofis yapılan hakkında genel bilgiler yer almaktadır. Ofis tasarımında esas alınacak kriterler çeşitli standartlar ve değişik dönemlerdeki yaklaşımlan bu bölümde ele alınmıştır. m. Bölümde ise High-Tech mimarlığın ortaya çıkış nedenlerine ve High-Tech Mimarlığın gelişimi ele alınmıştır. IV. Bölümde High-Tech Mimarlığın karakteristik özellikleri ana hatlanyla ele alınmıştır. V. Bölümde tipik High-Tech yapı örnekleri ele alınmıştır. Dünya çapında yapılmış olan ve belli bir takım benzerlikler göstererek tasarlanmış örnekler, öncelikle form ve fonksiyon benzerliklerinden yola çıkılarak seçilmiştir. Bu akımın öncülerinden olan Norman Foster veRichard Rogers' a akımı yönlendirici bir takım katkılarından dolayı özel olarak yer verilmiştir. VI. Bölümde Türkiye'de uygulanmış olan çok katlı bürd binaları irdelenmiştir. Ülkemizde henüz High-Tech ilkelerine göre yapılmış bir Yüksek teknoloji ürünü yapı bulunmamaktadır. Bu nedenle ülkemizde büro tasanmındaki genel yaklaşma değinilerek, son yıllarda yapılmış olan ÇOK KATLI yapılardan bazdan ele alınarak irdelenmiştir. VE. Bölümde High-Tech Mimarlık örneklerinden ve yüksek yapıların Türkiye uygulamalarından çıkarılan sonuçlar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The working people spend most of their day time in the office buildings that respond most of their daily activities. Their design needs care because they have an important role in people's life. High-tech architecture that use today's technology and with its flexible spaces is an alternative current that responses the designner's questions. The high-tech office buildings are evaluated in this study. This study contains seven chapters. Introduction and general information on subject are provided in chapter I along with the reasons of selecting the subject General information on office buildings are staded in chapter n. The points need attention, various standarts and different approaches in different periods are provided here. Chapter m gives information on the exposition reasons and development of high-tech architecture. Chapter IV provides the main principals and characteristics of high-tech architecture. Typical high-tech samples are evaluated in. Chapter V. The world-wide known buildings with similarities are chosen according to their form and functions. Norman Foster and Richard Rogers are evaluated especially because of their contributions. The high office buildings applied in Turkey are studied in Chapter VI.There is not an exact sample of high-tech product present constructed in accordance with high-tech principals. Because of this only a general approach to office buildings in our country is provided and samples of recently constructed high buildings are given. The condusions from high-tech architecture samples and the Turkey applications are stated in chapter VII.