Süt dişi pulpa amputasyonlarında sodyum hipoklorit ve formokrezolün başarısının klinik ve radyografik olarak değerlendirilmesi
Evaluation of clinical and radiographic success of sodium hypochlorite and formocresol pulpotomy in primary teeth
  1. Tez No: 501573
  2. Yazar: ECE ÖZTOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada süt dişi amputasyon tedavilerinde %5'lik sodyum hipoklorit ve amputasyon tedavilerinde“altın standart”kabul edilen formokrezolün başarısının klinik ve radyografik olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yaşları 5-9 arasında değişen 50 hastanın derin dentin çürüğü bulunan alt sağ ve sol süt 2. molar dişlerinden birine %5'lik sodyum hipoklorit ve diğerine formokrezol ile amputasyon tedavisi yapılmıştır (toplam 100 diş). Kontrol randevularına gelmeyen 10 hasta (toplam 20 diş) çalışmadan çıkarılarak, geri kalan 40 hasta (toplam 80 diş) değerlendirmeye dahil edilmiştir. Klinik ve radyografik kontrolleri yapılan hastalar, 18 ay boyunca takip edilmiştir. %5'lik NaOCl ve formokrezolün karşılaştırıldığı çalışmada, her iki grubun da genel başarısı zamanla düşmekle birlikte, 18 ay sonunda formokrezol grubunun genel başarısı (%84.6), sodyum hipoklorit grubuna göre (%79.4) daha yüksek bulunmuştur. Aralarındaki bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı belirlenmiştir (p>0.05, Fisher's Exact Test). Klinik başarı yönünden, 18. ay sonunda her iki grubun klinik başarısı %97.4 bulunmuştur. 18. ayda formokrezol grubunda %84.6, NaOCl grubunda %79.43 radyografik başarı tespit edilmiştir; ancak bu farkın da istatistiksel olarak anlamlı olmadığı belirlenmiştir (p>0.05, Fisher's Exact Test). Çalışmadan elde ettiğimiz sonuçlar, %5'lik NaOCl'nin süt dişi pulpa amputasyonlarında klinik ve radyografik başarısının, altın standart kabul edilen formokrezole benzer olduğunu ve amputasyon tedavilerinde başarıyla kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to evaluate clinical and radiographic success of 5% sodium hypochlorite and formocresol, which is accepted as the“gold standard”in pulpotomy treatments, in primary teeth. 5% sodium hypochlorite (NaOCl) and formocresol pulpotomy were performed both of left and right second primary molar teeth of 50 patient in mandibular (total=100 teeth). However, 10 patients (20 teeth) who did not come to the control appointments were excluded from the study and the remaining 40 patients (total=80 teeth) were included to the evaluation. Patients who underwent clinical and radiographic controls were followed up for 18 months. In the study, although the overall success rate decreased with time in both groups; the general success rate of the formocresol group (84.6%) were higher than sodium hypochlorite group (79.4%) after 18 months. However, this statistically difference was not significant (p> 0.05, Fisher's Exact Test). Clinical success of both groups was found 97.4% at the end of 18 months. At 18 months radiographic success rate was 84.6% in formocresol group and 79.43% in NaOCl group. However, this statistically difference was not significant (p> 0.05, Fisher's Exact Test). The results of our study have shown that the clinical and radiographic success of NaOCl pulpotomy in primary teeth, is similar to formocresol, which is considered to be the gold standard.