Manisa ili Alaşehir Yöresinde Yaş üzüm Pazarlama Kooperatifinin Gerekliliği
The Necessity of Table Grape Marketing Cooperative in Manisa Alasehir Region
- Tez No: 501601
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE NURAY CEBECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
İnsanoğlu başlangıçtan beri tarımda karşılaştığı sorunların, zorlukların çözümünü karşılıklı dayanışma ve iş birliğinde bulmuştur. Dünyada tarımda kalkınmanın örgütlenmeden geçtiği iyi bilinmektedir. Bugün dünyada gelişmiş ülkelerde tarım ürünleri üreticilerin kurduğu kooperatifler aracılığıyla tüketiciye ulaştırılmaktadır. Çalışma alanı Manisa ili Alaşehir ilçesi, ülkemizin üzüm sektöründe önemli merkezlerinden olup halkın temel geçim kaynağı bağcılıktır. Alaşehir ilçesindeki bağcılık sektörünün, ülkemiz ve dünya bağcılık sektörü ve ekonomisi açısından ne kadar büyük bir paya, öneme sahip olduğu; üretim alanı, üretim miktarı, dış ticareti vb. sayısal verilerle ortaya koyulmuştur. Küçük ve dağınık yapıdaki sofralık yaş üzüm üreticilerini bir kooperatif model çatısı altında toplamak, çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Buna bağlı olarak bağ üreticilerinin piyasada söz sahibi olmasını sağlamak ise diğer amacı oluşturmaktadır. Bu araştırmada; gayeli olarak seçilmiş 100 adet sofralık (yaş) üzüm üreticisi ile karşılıklı yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak sorunlar tespit edilmiştir. Tespit edilen sorunlar 11 ana başlıkta toplanmıştır. Bu sorunların en başında kurumsallaşma ve örgütlenme sorunu gelmektedir. Diğer sorunların temel kaynağını oluşturan örgütlenme sorununu takiben; fiyat ve pazarlama, ekonomi ve finansman sorunları, üretim tekniği ve teknik eğitim sorunları, tarımsal yapı ve hukuki yetersizliklerden kaynaklanan sorunlar gelmektedir. Üretimde aşırı maliyet yüksekliği, katma değer sorunu, devlet desteğinin yetersizliği yanında yörede karşılaşılan toplumsal ve psikolojik sorunlar tespit edilen diğer sorunları oluşturmaktadır. Sonuç olarak; dağınık, küçük ve güçsüz durumdaki üreticiler, bu kooperatif modeli ile bir araya gelerek büyük, güçlü ve kurumsal bir yapıya kavuşabilecektir.
Özet (Çeviri)
Mankind has found solutions to the problems and difficulties it has faced in agriculture since the beginning in mutual solidarity and cooperation. It is well known that the development of agriculture in the world goes without organization. Today, in developed countries, agricultural products are delivered to consumers through cooperatives established by producers in the world. Study area Manisa province Alaşehir district is one of the important centers in the grape sector of our country and it is the main source of livelihood for the people. How much the viniculture sector in Alaşehir district has a share in the country and the world in terms of viticulture sector and economy; production area, production quantity, foreign trade etc. Numerical data have been put forward. The main aim of the study is to collect the table grape producers in a small and scattered structure under the roof of a cooperative model. Accordingly, it is another aim to ensure that the producers of the bond have a say in the market. In this study; problems were detected using a face-to-face interview technique with 100 generic table grape producers. The identified problems are collected in 11 main headings. At the beginning of these problems is the issue of institutionalization and organization. Following the problem of organization which constitutes the main source of other problems; problems arising from price and marketing, economic and financial problems, problems with production techniques and technical education, agricultural structures and legal inadequacies. The high cost of production, the added value problem, the lack of state support, and other social and psychological problems encountered in the region constitute other problems. As a result; Manufacturers in dispersed, small and powerless situations will be able to come together with this cooperative model and gain a strong, strong and institutional structure.