Sağlıklı bireyler ile astımlı olguların denge ve koordinasyon yeteneklerinin karşılaştırılması
Comparison of balance and coordination abilities between patients with asthma and healthy subjects
  1. Tez No: 501657
  2. Yazar: AYŞENUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı sağlıklı bireyler ile astımlı olguların denge ve koordinasyon yeteneklerini karşılaştırmaktır. Araştırmaya Pamukkale Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalında takip edilen 18-50 yaş aralığında, GINA Kriterlerine göre astım tanısı almış 49 gönüllü olgu (Çalışma grubu) ve 51 sağlıklı gönüllü olgu (Kontrol grubu) dahil edildi. Astımlı olguların yaş ortalaması 35,3±10,3 yıl, sağlıklı bireylerin yaş ortalaması 36,17±8,47 yıl olarak hesaplandı (p>0,05). Olguların dengelerini değerlendirmek için portatif bilgisayarlı kinestetik denge cihazı, beş kez otur kalk testi, süreli kalk yürü testi ve Berg denge ölçeği; koordinasyonlarını değerlendirmek için parmak burun ve topuk parmak ucu vurma koordinasyon testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to compare the balance and coordination capabilities of healthy individuals with asthma. The study included patients who had asthma (study group) diagnosis according to GINA with ages range and healthy volunteer subjects (control group). Forty-nine asthma patients aged between 18-50 years who were followed by Pamukkale University, Medical Faculty, Department of Pulmonary Disease were included in the study and Fifty-one healthy subjects participated as controls. The average age of asthma patients was 35,3±10,3 years and the average age of healthy subjects was 36,17±8,47 years (p>0,05). Balance was assessed with Portable Computerized Kinesthetic Ability Trainer, five times sit to stand test, timed up and go test and Berg balance scale. Coordination ability was assesed with finger nose test and toe tapping test.