Ergenlerde algılanan sosyal destek ve şiddet eğilimi
Social assistance and tendency to violence perceived on adolescents
  1. Tez No: 501664
  2. Yazar: DİDEM DAVLİ TEMEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLHAN COŞANSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte tasarlanan bu çalışmanın amacı, lise öğrencilerinde algılanan sosyal destek düzeyleri ve şiddet eğilim düzeylerini ve şiddet eğilimi ile algılanan sosyal destek arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırma örneklemini, Balıkesir/Gönen'de bulunan liselerde eğitim gören 11. sınıf öğrencileri arasından tabakalı örnekleme ile seçilen 368 öğrenci oluşturdu. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Algılanan Sosyal Destek Ölçeği(ASDÖ) ve Şiddet Eğilim Ölçeği(ŞEÖ) kullanılarak elde edildi ve SPSS 18,0 programında tanımlayıcı-ilişki arayıcı testler kullanılarak değerlendirildi. Çalışmaya katılan öğrencilerin yaş ortalaması 17,13±0,35 olup,%69,8'i erkektir. Ergenlerin %91,3'ünün sosyal güvencesi bulunmakta,%81,3'i çekirdek aile yapısına sahip, %87,2'si anne-babası ile yaşamakta ve %57,6'sının bir kardeşi bulunmaktadır. Grubun %42,4'ü ailesinin maddi durumunu“orta”olarak nitelerken, yalnızca %74,5'i kendine ait odası olduğunu, %59,5'i ailesinin kendine karşı“koruyucu tavır”sergilediğini, %76,3'ü ailesi ile ilişkisinin“iyi-çok iyi”olduğunu ifade etti..Ergenlerin Algılanan Sosyal Destek Ölçeğitoplam puan ortalaması 124,5 ±15,4, Aile Desteği 51,93±7,04; Arkadaş Desteği 33,95±4,91; Öğretmen Desteği puanı 38,61±8,23 bulundu. Kızların erkeklere göre daha fazla sosyal destek algıladığı görüldü. Grubun toplam şiddet eğilim puan ortalaması 36,99±8,34 hesaplandı. Öğrencilerin %19,6'sı düşük, %20.9'unda orta düzeyde, %50,5'i ise yüksek şiddet eğilimi kategorisinde yer aldı.Erkek öğrencilerin şiddet eğilim puanları, kız öğrencilere göre yüksek bulundu, Aileleriyle ve öğretmenleri ile ilişkisi kötü olanların, baskıcı aileye sahip öğrencilerin, şiddet eğilim puanları yüksek bulundu. Sosyal destek arttıkça şiddet eğilimi puanının azaldığı görüldü. Bu araştırmanın bulguları, ergenlik dönemindeki lise öğrencilerinin şiddet eğilimleri ve algıladıkları sosyal destek düzeylerini yansıtmaktadır. Elde edilen veriler, ergenlerin sağlığının korunması, sürdürülmesi ve geliştirilmesi kapsamında yapılacak okul sağlığı çalışmalarına temel oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to define the relation between violence tendency and perceived levels of social support with violence tendency in high school students. The sample of this study was occured of 368 students selected with stratified sampling among of 11th grade students training high school inBalıkesir/ Gönen.The data of this research was gained by using“Personal Information Form”,“Perceived Social Support Scale”(PSSS) and“Violence Tendency Scale (VTS)”. SPSS 18,0 program have estimated by using definer-relation tests. The average age of the students joining to study were 17,13±0,35 and %69,8 of them were male.Among the participants of this study, %81,3 live in the core family structure and %87,2 live with their parents.A total scoremean was found that as points of 124,5 ± 15,4 for the Sensed Social Support Scale; 51,93 ± 7,04 for Family Support; 33,95 ± 4,91 for Friend Support and 38,61 ± 8,23 for Teacher Support. Female students were more social support than boys. Of total violence trend point for group was calculated as 36,99 ± 8,34. While %19,6 of them were low violence tendency rate, %50,5 of them were in high. The violence tendency mark of the males was higher than females. As the social aid increased, the scoredropped. The results of this study defined the relationship between the tendency of violence and the level of social support amongst high school students. The datas can be used as a basis for school health work within protection, maintenance and development of health for adolescents.