Ergen futbolcular da şiddet eğilimi ile sosyal destek arasındaki ilişkinin incelenmesi(Ankara İLİ örneği)
Investigating the relationship between tendency to violence and social support in amateur sportsmen footballers (sample of Ankara)
  1. Tez No: 388506
  2. Yazar: YUNUS EMRE GÜLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL BİŞĞİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada ergen futbolcuların şiddet eğilimleri ile sosyal destek düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmaya U14 yaş grubundan 200, U17 yaş grubundan 200 amatör futbolcu olmak üzere toplam 400 kişi katılmıştır. Araştırmanın verileri anket formu ile toplanmıştır. Veriler SPSS 15 istatistik programı ile analiz edilmiştir. Araştırmada“Şiddet Eğilimi Ölçeği”ve“Sosyal Destek Düzeyi”ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonunda sporcuların yaşları ile şiddet eğilim durumları arasında (p-değeri=,000), anne çalışma durumlarıyla, algılanan sosyal destek düzeyleri arasında (p-değeri=,047), baba çalışma durumlarıyla, şiddet eğilim durumları arasında (p-değeri=,030), baba eğitim düzeyleriyle, algılanan sosyal destek düzeyleri arasında (p-değeri=,039), televizyonda izlenilen program içerikleriyle, şiddet eğilim durumları arasında (p-değeri=,020) ve sporun hoşgörüyü arttırma durumuyla, algılanan sosyal içerik düzeyleri arasında (p-değeri=,000) anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Diğer demografik bilgiler ile şiddet eğilim durumu ve algılanan sosyal içerik düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relation between the tendencies adolescents footballers to violence and their levels of social support is investigated. 400 people in total joined the research, 200 of whom from U14 age group and the other 200 of whom from U17 age group. The data of the research was collected by questionaire forms and was analyzed using SPSS 15 statistics programme. In the research,“The Scale Tendency to Violence”and“Level of Social Support”scale were used. At the end of the research, a meaningful relation between the sportspeople's ages and the state of tendency to violence (p-value=,000); between the working condition of mother and the perceived level of social support (p-value=,047); between the working condition of father and the state of tendency to violence (p-value=,030), between the education level of father and the perceived level of social support (p-value=,039); between the content of the television shows watched and the level of tendency to violence (p-value=,020) and between the state of sports increasing tolerance and the perceived levels of social content (p-value=,000). No meaningful relation was found between the tendency to violence and the perceived levels of social content with the other demographical information.