KOBİ'lerde kurumsallaşma süreçleri kurumsallaşmanın KOBİ'lere etkileri ve perakende mağazacılık sektöründe örnek işletme modeli
Instituonalization processes in SMEs, SMEs effects of instituonalization and sample business modal in retail sector
- Tez No: 501686
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZERRİN FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
KOBİ'ler Dünya ülkelerinde ve Türkiye'de ekonomide en çok karşılaşılan işletmelerdir. KOBİ'lerin ekonomideki etkinliğini arttırmak ve işletme yapılarını geliştirmek ülke ekonomilerine olumlu etkiler yapmaktadır. KOBİ'lerin karşılaştığı sorunların kaynağının büyük ölçüde kurumsallaşma eksikliğinden kaynaklandığı görülmektedir. Çalışmamızda KOBİ'ler hakkında genel bilgi verildikten sonra KOBİ'lere sağlanan destekler incelenmiştir. Sonrasında kurumsallaşmanın ne demek olduğu, önemi ve kurumsallaşma süreçleri açıklanmaktadır. Son bölümde kurumsallaşma süreçlerini yaşayan bir KOBİ örneği verilmiş ve işletmede yapılan çalışmalar değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucunda kurumsallaşmanın işletmeye etkileri ve sağladığı yararlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SME's are the most frenquently encountered economies in the world and in the Turkısh economiy.Increasing the efficiency of SMEs in the economy and strengthening their operating structures have positive effects on the country's economy. It seems that the sources of problems faced by SMEs are largely due to the lack of institutionalization. In our study, after providing general information about SMEs, support provided by SMEs was examined. Then, the meaning of institutionalization, the processes of prosperity and institutionalization are explained. In the last part, an example of an SME structuring the periods of institutionalization was given and the work done at the firm was evaluated. As a result of the evaluation, the positive effects of institutionalization on the operation and the obstacles to institutionalization are included.