An Investigation on ecology and quantitative analysis of dyeing substances of some dye plants distributed in west anatolia
- Tez No: 50174
- Danışmanlar: PROF.DR. H. HÜSEYİN MERT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu araştırma Batı Anadoluda yayılış gösteren Chrozophora tinctoria L. ve Rubia tinc/orunf un morfolojisi, anatomisi, ekolojisi ve ekonomik önemini ortaya koymak amacı ile yapılmıştır. Her iki bitkinin morfolojisi kök, gövde ve yaprak anatomisi; tohumlarının çimlenme özellikleri incelendi. Ayrıca yaşadıkları toprakların fiziksel ve kimyasal analizleri ve bitkilerin kimyasal analizleri yapıldı. Elde edilen sonuçlar regrasyon analiz yöntemi ile karşılaştırıldı. Bitkiler kontrallu koşullarda değişik ortamlarda yetişebilme özellikleri de incelendi ve vejitatif üreme potansiyeli saptandı. Her iki bitkininde genellikle tınlı ve killi -tınlı bünyeli, nötr ve hafif. alkali topraklarda yetiştiği, daha çok kireççe fakir ve zengin topraklan tercih ettiği, tuzluluk etkisinin çok az olduğu, organik madde bakımından orta, zengin ve çok zengin, fosfor bakımından orta ve zengin, potasyum bakımından ise yüksek ve çok yüksek toprakları tercih ettikleri saptandı. Ekonomik açıdan önemli olmalarından dolayı bitkilerden elde edilen boyaların renk kuvvetleri tespit edildi. Kırmızı ve kırmızının çeşitli tonlarının kaliteli renk vermesi bakımından özellikle aranan bitkilerdir. Ayrıca bu bitkiler tıpta drog olarakta kullanılmaktadır. Sonuç olarak geniş bir yayılış alanına sahip olan araştırma materyallerimiz yukarda saydığımız özellikleri ile ekonomik bir potansiyele sahiptir. ('. tinctoria ve R. tiııctorum bitkilerinin korunması ve ilerde yapılması planlanan plantasyonuna katkı sağlamak bu araştırmanın amacını teşkil etmiştir. Bundan dolayı bu potansiyelin ülkemiz ekonomisine kazandırılması yönünde yapılacak çalışmalara öncülük edeceğini ümit ediyoruz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was made in order to put forward the morphology, anatomy, ecology and economical importance of ' Chrozophora linctoria L. and Rubia tinctorum L. distributed in West Anatolia. The morphology of both the plants, the anatomical characteristics of the roots, stems and leaves, and the germination behaviour of seeds were examined. In addition, the physical chemical analysis of the soils where these plants grow and chemical analysis of the plants was done. Results obtained were compared using regression analysis. Plants were cultirated, different conditions and vegatative reproductive capacity determined. It was found that both the plants generally grow on loam and clayey-loam, neutral to slightly alkaline soils poor and rich in calcium carbonate content, slightly saline, moderately rich., rich and very rich in organic matter, rich and moderately rich in phosphorus, high and very high in potassium. These plants are economically important as such dying capacity of dyes obtained from these plants was determined. They give high quality colour as red and in its tones, as such they are desired, valuable plants. In addition, these plants are being used as drugs in medicine. In conclusion, our study material with its large distribution area in West Anatolia, possesses a great economical patentini because of the characteristics mentioned above. Thus, the preservation of ( '. linctoria and R. tinctorum and their contribution through planned plantation in future has been the aim of this study. We hope this study will prove an initiator as a potential in the economy of our country.