Data and analysis requirements for WWTP design
- Tez No: 50175
- Danışmanlar: PROF.DR. AYSEN MÜEZZİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
m ÖZET Bu çalışmada, atıksu karakterizasyonun verimli ve güvenli arıtma sistemlerinin tasarımındaki öneminin gösterilmesi amaçlandı. Ayrıca uygun kapasitede ve yerel koşullara uyumlu bir şekilde çalışan arıtma tesislerinin tasarlanması için yeni bir tasarım yaklaşımı incelendi. Ham atıksu verilerin toplanması için Marmaris'te iki ölçüm serisi başlatıldı. Verilerin genel olarak güvenilirliğini araştırmak için, elde edilen giriş atıksu verileri istatiksel olarak incelendi. Giriş atıksu verileri daha sonra A- 13 1 tasarım standardlanna uygulandı ve tasarım parametreleri oluşturuldu. A-131 tasarım kurallarıyla aktif çamur havalandırma havuzunun deneme tasannu yapıldı. Türkiye'de uygulanan geleneksel tasarım yaklaşımıyla ayrıca bir tasarım yapıldı ve her iki yaklaşım arasındaki farklılıklar tartışıldı. Sonuç olarak, arıtma tesislerinin planlama aşamasındaki karakterizasyon çalışmaların önemi vurgulandı. Kanalizasyona yeraltı suyu sızmasının atıksu niteliği ve niceliğini etkilediği bulundu. Toplanan verileri genel olarak güvenli ve tasarıma uygun olarak bulndu. A-131 tasarım yaklaşımının yerel koşullan da dikkate alarak, daha güvenli bir tasarım yöntemi olduğu kaydedildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to show how important wastewater characterization is in designing efficient and reliable wastewater treatment systems. It was also intended to examine a new design approach in order to enable WWTP designs, which are adequate in capacity and compliant to local conditions. Two measurement series had been launched in Marmaris to collect untreated wastewater data. Obtained influent data was statistically evaluated in order to investigate the overall reliability of data. Influent data were applied to A-131 design standards and design parameters were generated. A test design of an activated sludge aeration basin was made with A-131 design rules. Another design with the traditional design approach used in Turkey was made to compare the differences between both approaches. It was concluded, that the importance of characterization studies in the planning stage of a WWTP is emphasized. It was detected, that infiltration into sewers has an important effect on wastewater's quantity and quality. Collected data was accepted as reliable and suitable for design. It was noted, that the design standard of A-131 is a more reliable method of designing, which takes also local conditions into consideration.