Haksız Rekabet Hukukunda saldırgan satış yöntemleri
Aggressive sales methods in Unfair Competition Law
  1. Tez No: 501741
  2. Yazar: FİRDEVS SAVAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÇELEBİ CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
1986 tarihli İsviçre Haksız Rekabete Karşı Kanunu'ndan esinlenerek kaleme alınan 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nda haksız rekabete dair hükümlerde önemli değişikliklere gidilmiştir. Bu değişikliklerden biri, Türk Ticaret Kanunu 55. maddesi ile haksız rekabet hallerinin çoğaltılmasıdır. Yeni eklenen haksız rekabet hallerinden biri ise Türk Ticaret Kanunu m. 55/1, a-8' de sayılan“müşterinin karar verme özgürlüğünü özellikle saldırgan satış yöntemleri ile sınırlamak”tır. Saldırgan satış yöntemleri, ticaretin giderek yaygınlaşması ile ortaya çıkmış ve özellikle tüketicileri hedef alan ikna yöntemleriyle karar verme özgürlüğünü kısıtlayan uygulamalardır. Aynı zamanda bu yöntem ve uygulamalar, Türk Ticaret Kanunu düzenlemesinden önce işletmelerin büyük yarar sağladıkları yöntemlerdir. Tez çalışmamızda içtihatlarda henüz çok fazla örneğine rastlanmayan bu haksız rekabet hali örneklerle somutlaştırılmak istenmiştir. Bu tez çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde haksız rekabet hukuku genel kavram ve çerçevesiyle ele alınmıştır. İkinci bölümde, haksız rekabet hali olan saldırgan satış yöntemlerinin tanım ve unsurlarına değinilmiştir. Ayrıca bu bölümde, saldırgan satış yöntemleri açısından tartışmaya açık hususlar ele alınmıştır. Son bölümde ise, saldırgan satış yöntemlerinin ortaya çıktığının tespiti halinde, başvurulacak hukuki yollar tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkish Commercial Code numbered 6102 which was inspired by the law of unfair competittion in Switzerland dated 1986, significant changes were made in the unfair competititon provisions.One of these changes the increaseof unfair competititon states with Article 55 of Turkish Commercial Code. One of the newly added unfair competition states is to impair the customer's freedom of choice with aggressive commercial practices in Article 55/1,a-8 of Turkish Commercial Code.The aggressive sales methods are practices that emerge from the widespread trade and impair their freedom of choice with persuasion methods, especially aimed at comsumers. At the same time, these methods and practices are methods in which benefit businesses greatly before the regulation of the Turkish Commercial Code. In our thesis, it is desired to embody this unfair competition that has not yet been encountered in the case law. This thesis is consist of three main chapters. At the first chapter, unfair competition law is dealt with by the general concept and framework. At the second chapter, the definition and elements of aggressive sales methods, which are unfair competition are mentioned. This section also discusses issues that are open to debate in terms of aggressive sales methods. At last chapter, in case of detection of aggressive sales methods, legal ways to apply are tried to determine.