Optimization of ozonation conditions for the phosphorus recovery from waste activated sludge
Atık aktif çamurdan fosfor gerikazanımı için ozonlama koşullarının optimizasyonu
- Tez No: 501779
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN SEMERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma atık aktif çamurdan fosfor geri kazanımı için optimum ozonlama koşullarının belirlenmesine odaklanmıştır. Asidik veya alkali ön işlemli ya da işlemsiz ve farklı ozon dozlarında 26 kesikli deney yapılmıştır. Ayrıca bazı deneylerde fosfor salınım verimini arttırmak için ozonlama sonrası mikrodalga işlemi uygulanmıştır. Başka bir işlem olmadan ozonlamanın fosfor salınımında neredeyse etkisiz olduğu gözlemlenmiştir. Denenen farklı pH değerleri içinde ozonlama verimini arttırmakta en etkili ön işlem alkali olarak belirlenmiştir. Ancak alkali ön işlemle uzun süre ozonlama, muhtemelen yüksek pH'larda struvit veya apatit çökmesine bağlı olarak, salınan fosforun bir kısmının kaybına neden olmuştur. Asidik ön işlem ozonlamayla çamur çözünmesinde negatif etki göstermiştir. Fakat ozonlama esnasında fosfor salınımı, muhtemelen hücre tahribine ek olarak inorganik fosfor partiküllerinin çözünmesiyle, asidik ön işlemle artmıştır. Mikrodalga için asidik ön işlemli çamur, alkali ön işlem görmüş veya nötr çamurdan oldukça daha fazla salınım göstermiştir. Farklı kombinasyonlar içinde asidik ön işlem/ozonlama/mikrodalga deneyleri en yüksek çamur çözünümü ve fosfor salınımını göstermiştir. Ayrıca, havalandırma tankı ve geri devir hattından alınan çamur örneklerinin ikisinin de fosfor geri kazanımı için uygun olduğu belirlenmiştir. Salınan fosforun gerikazanımı bu çalışmanın başka bir kritik noktasını oluşturmaktadır. Struvit çöktürmesi için pH:8,5 optimum koşul olarak belirlenmiştir. Ayrıca ince struvit partiküllerinin çekirdek olarak kullanımı ve iki gün gibi kısmen uzun bir kristalizasyon süresi struvit çöktürme verimini arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focused on the determining the optimum ozonation conditions for phosphorus recovery from waste activated sludge. Twenty-six batch experiments were run with or without acidic and alkaline pre-treatments and different ozone dosages. Also, microwave post-treatments were applied to enhance phosphorus release efficiency in some experiments. Ozonation without any pre or post-treatment was observed as almost ineffective for phosphorus release. Among the different pH levels examined, most effective pre-treatment to enhance ozonation efficiency has determined as alkaline. However excessive ozonation with alkaline pre-treatment caused to lose of a part of released phosphorus, probably due to struvite or apatite precipitation at high pH levels. Acidic pre-treatment showed a negative effect on sludge solubilization during ozonation. But, phosphorus release during ozonation was enhanced by acid pre-treatment probably due to solubilization of inorganic particulate phosphorus in addition to cell lysis. For microwave treatment, acid pre-treated sludge showed significantly higher release than alkaline pre-treated or neutral sludge. Among different process combinations, acid pre-treatment/ozonation/microwave experiments have shown the highest sludge solubilization and phosphorus release. Also, both sludge samples from aeration tank and recycle line were defined as suitable for phosphorus recovery. Recovery of released phosphorus was an another critical point in this study. For struvite precipitation, pH:8.5 were determined as optimum level. Also using fine struvite particles as seed and relatively long crystallization time as two days increased struvite precipitation efficiency.