Türk Medeni Kanunu'nda gaiplik
Disappearance in Turkish Civil Code
  1. Tez No: 501925
  2. Yazar: KÜBRA SUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN İKİZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Gaiplik, yaşayıp yaşamadığı bilinmemekle beraber, ölmüş olması pek muhtemel olan kişinin durumudur. Türk Medeni Kanunu'na göre ölüm tehlikesi içinde kaybolan ya da kendisinden uzun zamandan beri haber alınamayan bir kimsenin ölümü hakkında kuvvetli olasılık varsa bu kişinin gaipliğine karar verilebilir. Türk Medeni Kanunu'nda gaiplik kararının hüküm ve sonuçlarına ilişkin olarak ayrıntılı bir düzenleme mevcut değildir. Kanun gaipliğe ilişkin maddelerinde hükümlere değinmeksizin, yalnızca ölüme bağlı hakların gaibin ölümü ispatlanmış gibi kullanılacağını belirtmiştir. Bu çalışmanın amacı gaiplik kavramını tam anlamı ile ele alan bir çalışmanın yokluğu sebebiyle konuya ilişkin temel düzenlemelerin derlemesini yapmak ve ele alınmayan hususları aydınlatmaya çalışmaktır. Bu kapsamda birinci bölümde gaiplik kurumu temel nitelikleri ile ele alınmıştır ikinci bölümde ise gaiplik kararının sonuçları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Disappearance is status and it is hardly that he has lived and died, but he is must likely to die. According to the Turkish Civil Code, an allegation can be made about a person who is lost in the danger of death, or who has not been notified about him for a long time, if there is a strong possibility of the person's death. There is no detailed regulation on the provisions and consequences of disappearance in the Turkish Civil Code. It was stated that the death-related rights can be used only, as if defaulter death had been proven without mentioning the provisions in the disappearance-related articles. The purpose of this work is to compile the regulations related to the subject because of the absence of a worker who fully understands and to elucidate the issues that are not adressed. In this context, the first part deals with the basic properties of disappearance, while the second parts examines the result of disappearance.