Türk komedi filmlerinde imam temsili: 2000 sonrası komedi filmleri
The representation of imam's in Turkish comedy films: Comedy films after 2000's
- Tez No: 501926
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFAN HIDIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Toplumsal ve kültürel temsiller insanların sosyal yaşantılarında oldukça etkilidir. Bu temsillerin üretiminde günümüzdeki en önemli araçlardan biri medyadır. Medya içerisindeki sinemanın etkisinin kültürel temsiller bağlamında uzun dönemli ve kalıcı etkilere sahip olduğu iddia edilmektedir. Sinemanın bu etkisinden hareketle çalışmada, Türk Sineması komedi filmlerinde, dini hayatımızın en önemli kişilerinden birisi olan ve toplum tarafından saygın bir meslek olarak görülen İmamlar' ın özellikle Türk Komedi Filmlerindeki temsilleri irdelenmiş ve gerçek hayattaki imamların görevleri ile filmlerdeki temsilleri arasındaki farklar ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social and cultural representations are highly influential in people's life. One of the most important tools in the production of these representations today is media. It is claimed that cinema's influence in the media has long-lasting effects in the context of cultural representations. Due to the effect of this feature of cinema, in comedy films of Turkish cinemas, we studied the representations of the imam's who are one of the most important members of our religious life and seen as a respectable profession by society. Then we compared and revealed the differences between the real imams' and the representations in the films.