Bölgesel kalkınmada girişimcilik kültürünün rolü: Tokat ilinde bir uygulama
The role of entrepreneurship culture in regional development: An application in Tokat province
  1. Tez No: 501949
  2. Yazar: NEDİM BAKİ TAŞÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ÖZEKİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bölgesel kalkınmanın bir sorun olarak görülmeye başlaması sonucunda, bölgesel farklılıkları ortadan kaldırmak, kalkınmayı top yekun gerçekleştirmek ve her yönüyle gelişmiş bir toplumsal düzene geçmek ülkelerin önemli amaçları arasında yer almıştır. Ülkeler bu farklılıkların giderilmesi için politikalar ve araçlar geliştirip, gelişmemiş bölgelerin kalkınma ivmesini yakalaması için çalışmalar yapmaktadır. Bölgesel farklılıkların giderilmesinde önemli bir yer edinen girişimcilik kavramı, toplumların kültürel yapısıyla da yakın ilişki içinde olması sebebiyle girişimcilik kültürü üzerine olan ilgiyi de artırmıştır. Bu çalışmada bölgesel kalkınmada girişimciliğin ve girişimcilik kültürünün öneminin artmasıyla beraber Tokat ilindeki girişimcilerin genel özelliklerinin ortaya çıkarılması ve girişimcilik kültürü unsurlarında etkilenip etkilenmedikleri konusuna açıklık getirmek için girişimcilere anket çalışması yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda, Tokat ili girişimcileri girişimcilik kültürü unsurlarından; aile ve aile yapısı, çevre, din faktörü ve ekonomik unsurlarla ilgili anket sorularına vermiş oldukları cevaplardan da anlaşılacağı üzere girişimcilik kültüründen etkilendikleri sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmada ayrıca kadın girişimciliğinin desteklenmesi, teşvikler konusunda girişimcilerin bilgilendirilmesi ve devletin bölgesel olarak daha etkin politikalar yapması gerektiği düşüncesi ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
As regional development has begun to appear as a problem, it has been one of the goals of countries to lift regional differences, to carry out the best of development, and to set up a developed society in every way. Countries have developed policies and tools to address these differences and have worked to capture the developmental impetus of undeveloped regions. The concept of entrepreneurship, which has an important role in eliminating regional disparities, has also increased the interest in entrepreneurship culture because it is closely related to the cultural structure of the societies. In this study, with the increasing importance of entrepreneurship and entrepreneurship culture in regional development, a survey of entrepreneurs was conducted to reveal the general characteristics of entrepreneurs in Tokat province and clarify whether they are affected by entrepreneurship culture. As a result of the research, entrepreneurship culture of Tokat province, family and family structure, environment, religion factor and economic factors, it is understood that they are reached to the effect which is influenced by the culture of entrepreneurship. The study also emerged in support of women entrepreneurship, in informing entrepreneurs about incentives, and in thinking that the state should make more effective regional policies.