Auteur bir yönetmen olarak Nuri Bilge Ceylan
Nuri Bilge Ceylan as an Auteur director
- Tez No: 501948
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Sinemanın 1895 yılında icadından sonra yıllar içinde sinemada birçok farklı akım ve eleştiri yöntemi ortaya çıkar. İlk ortaya çıktığı dönemde sanat olarak görülmeyen sinema ilerleyen yıllarda üretilen filmler ve geliştirilen fikirler çerçevesinde yavaş yavaş sanat dalı olarak kabul edilir. Özellikle Avrupa sinemasında, İtalya ve Fransa'da, yaşanan gelişmeler sinemanın seyrini değiştirmede önemli bir yere sahiptir. Bu gelişmeler ışığında ilk olarak 1948 yılında Alexandre Astruc tarafından ortaya atılan, sonrasında François Truffaut tarafından dile getirilen ve zaman içinde diğer sinema düşünürlerinin katkılarıyla çerçevesi çizilen auteur kuram yönetmenin sinemadaki rolünü belirlemesinde yenilikçi bir fikir olarak öne çıkar. Auteur kuram, yaratıcı yönetmenleri öne çıkararak auteur yönetmenin filme kişisel imzasını attığını belirtir. Kurama göre, yönetmenin filmleri teknik ve içeriksel bağlamda tutarlı bir çizgide yer alır. Auteur kuramda yönetmenden özellikle beklenen sinemada kişisel üslubunu oluşturması ve filmlerinde kişiliğini yansıtmasıdır. Son dönem Türk sinemasının öne çıkan yönetmenlerinden olan Nuri Bilge Ceylan, filmlerinde tekrarlayan temalar kullanması, özellikle yönetmenliğinin ilk döneminde sinemasında kişisel hayatına yer vermesi, filmlerinin tümünde aynı anlatı yapısını tercih etmesi ve biçimsel olarak tutarlı bir kamera, ışık, ses kullanımının olması bakımından auteur yönetmen olarak değerlendirilebilir. Çalışmada yönetmenin filmleri anlatı yapısı ve mizansen açısından incelenerek sinemasında auteur kuramın izleri araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
After the invention of the cinema in 1895, many different movements arise within years and method of critisism. Cinema after the first years has been gradually accepted as an art within the scope of new movies and ideas. The developments, specially in European cinema, Italy and France take on important place in the matter of cinema's new movements. In the lights of this developments, auteur theory firstly suggested by Alexandre Astruc in 1948, afterwards mentioned by François Truffaut and methodized by other critics's contribution within the years arises as a reformer idea about the role of the director in cinema. Auteur theorys states auteur directors show personal styles in their movies. According to theory, the movies of the director consistently correspond to their personal manners in terms of technique and content. Nuri Bilge Ceylan who one of the prominent directors of new age Turkish cinema, can be accepted as an auteur director for using the similar themes, narrating his personal life specially in early years of his cinema career, using the similar narration structure and technically camera, lighting and sound in his all movies. In this study, the movies of Nuri Bilge Ceylan will be analyzed in terms of technique and content and searched the marks of the auteur theory.