Örgütsel sinizm, işe yabancılaşma ve kişilik ilişkisi: TRB1 bölgesi otel işgörenleri üzerinde bir araştırma
The relationship between organizational cynicism, work alienation and personality: A research in hotel employees of TRB1 region
- Tez No: 502049
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ÇAĞLAR GÜLLÜCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışmanın amacı, TRB1 (Malatya, Elazığ, Tunceli, Bingöl) bölgesinde faaliyet göstermekte olan dört ve beş yıldızlı otel işletmeleri işgörenlerinin örgütsel sinizm algıları, işe yabancılaşma eğilimleri ve kişilik özellikleri arasındaki ilişki ve etki düzeyini tespit etmektir. Çalışmada ayrıca çalışanların cinsiyet, medeni durum, yaş, öğrenim durumu gibi demografik özelliklerine göre örgütsel sinizm algılarının, işe yabancılaşma düzeylerinin ve kişilik özelliklerinin ve ilgili değişkenlerin alt boyutlarının farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada örgütsel sinizm, işe yabancılaşma ve kişilik ile ilgili alanyazın taraması yapılmış olup; TRB1 bölgesinde faaliyet gösteren dört ve beş yıldızlı otel işletmeleri işgörenlerindeki örgütsel sinizm algıları, işe yabancılaşma eğilimleri ve kişilik özelliklerinin birbiri ile ilişkisinin ve etkisinin ölçülmesi amaçlanmış ve söz konusu otel işletmeleri işgörenlerine anket uygulanmıştır. Bu çalışmada veri toplama aracı olarak kullanılan anket formu, geçerliliği ve güvenilirliği araştırmacı tarafından test edilmiş ölçeklerden elde edilmiş ve dört bölümden oluşmaktadır. Söz konusu anket, 393 işgörene uygulanmıştır. Araştırma sonucunda örgütsel sinizm ile işe yabancılaşma arasında, kişilik özellikleri ile örgütsel sinizm arasında ve kişilik özellikleri ile işe yabancılaşma arasında pozitif yönlü ilişki ve etki tespit edilmiştir. Bununla birlikte demografik bilgiler açısından değişkenlerin farklılık gösterip göstermediği test edilmiş olup herhangi bir farklılık tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is pointing out the organisational cynicism perception and to define the level and relations between personality traits and work alienation tendencies of personals of four and five star business hotel in the region of TRB1 (Malatya, Elazığ, Tunceli and Bingöl). Moreover, effects of individual's differences in terms of specific demographical characteristics such as gender, marital statu, age, or educational level have been clearly examined in the perceptions of organisational cynicism or work alienation tendencies on personal variables' lower dimensions. In the research, after a detailed literature review, an applied methodology was used to measure the effects of all variables by using survey forms; and validity and reliability of it has been provided by scales tested by the researcher, including four parts that have been given to 393 staffs of the hotels of the region TRB1. As a result of the research, a positive relationship between organisational cynicism and work alienation, personality traits and organisational cynicism and personality traits and work alliniation was clearly defined out. Also, variables of demographics are examined by the researcher, however no differences were found.