Gündelik hayatta popüler kültürel bir unsur olarak burçlar
Horoscopes as a popular cultural element in everyday life
- Tez No: 502065
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Son yıllarda, bireysel kişiliği toplum ve toplumsal etkileşim çerçevesinde anlamak ve açıklamak için yapılan çalışmalarda bir artış olmuştur. Bu çalışmaların sayesinde, bireyin kişiliğini toplumdan ve sosyal etkileşimden ayrı düşünmek artık mümkün değildir. Bu durum, kişilik ile gök cisimleri arasındaki sözde ilişkiden ibaret olan günümüz astrolojisini esasında önemsiz kılmaktadır. Ancak bu önemsizliğe rağmen burçlar, dünya genelinde yaygınlık kazanmış bir alandır. Tez, günümüzde sosyal ilişkilerimizde ve sosyal medyada sıkça karşılaştığımız burçların sosyolojik bir incelemesini konu edinmektedir. Bu inceleme, burçların gündelik hayattaki yaygınlığına ve belirleyiciliğine bakmayı gerektirmektedir. Bu bağlamda burçlar, popüler kültürün ve kültür endüstrisinin bir ürünü, kapitalizmin ve modernitenin bir hizmetçisi, yabancılaşmanın bir unsuru olarak ele alınmaktadır. Ayrıca konu burçlar ve gündelik hayat olduğu için, gündelik hayat sosyolojisi, yabancılaşma, popüler kültür ve kültür endüstrisi olgularıyla, modernleşme, dünyevileşme ve kapitalizm süreçleriyle, homo dublex, barnum etkisi gibi sosyo-psikolojik kuramlarla bağlantı kurulması gerekli görülmüştür. Diğer taraftan burçların günümüzdeki yaygınlığının anlaşılması açısından astrolojinin tarihi serüveni, astroloji üzerine yapılan tartışmalar ve astrolojinin bileşenleri de mercek altına alınmaktadır. Son olarak, burçlarla ilgilenenlerle mülakat yapılıp verilen cevaplar, tez boyunca işlenen konular çerçevesinde değerlendirilmiş ve hem astrologlar hem de burçlarla ilgilenenler yorumlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, there has been an increase in studies to understand and explain individual personality in the context of society and social interaction. Thanks to these studies, it is no longer possible to think separate the personality of the individual from society and social interaction. This situation, in fact, makes insignificant the today's astrology which is the so-called connection between personality and celestial bodies. However, despite this insignificance, horoscopes are an area that has become widespread throughout the world. The thesis focuses on a sociological examination of the horoscopes we frequently encounter in our social relations and social media. This review requires looking at the daily life viability and determinism of the horoscopes. In this context, horoscopes are treated as a product of the popular culture and culture industry, a servant of capitalism and modernity, an element of alienation. It is also because the subject is horoscopes and daily life necessary to establish connections with socio-psychological theories such as homo dublex and barn influence with the process of modernization, secularization and capitalism, with the everyday life sociology, alienation, popular culture and culture industry. On the other hand, the historical adventure of astrology, the discussions on astrology and the components of astrology are also under investigation in terms of understanding the present prevalence of horoscopes. Finally, interviews with those interested in the horoscopes were given and the answers were evaluated within the context of the topics covered throughout the thesis and both astrologers and those interested in horoscopes were tried to be interpreted.