İnsan ekstraoküler kaslarındaki kas iğciklerinde intrakapsüler kas lifleri
Intracapsular muscle fibers of the muscle spindles of the human extraocular muscles
  1. Tez No: 5021
  2. Yazar: ERDEM GÜMÜŞBURUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN CEYHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Anatomi) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
44 ÖZET Bu çalışmada, insan ekstraoküler kaslarında bulunan kas iğciklerinin kapsül katları arasında yer alan kas lifleri araştırıldı. Bu amaçla Gomori'nin tek aşamalı trichrcme boyası ve Heidenhain * in aniline blue boyası yöntemleri ilef mikroanatomik seviyede morfolojik bir araştır-na yapıldı. Materyaller otopsilerden alındı. Bun lardan toplam 32 parça örneğinden seri kesitler yapıl dı ve 320 kadar preparat hazırlandı. Her preparat üze rindeki seri kesitler ışık mikroskobu altında tek tek inceler di. Bunlardan aradığımız özelliği gösteren bul- gularır 60 renkli mikrofotograf ı çekildi. En uygun olan 10 mikrofotograf ise bulgularımızı sergileyen örnekler olarak tezimizde kullanıldı. Sonuç olarak, insan ekstrao küler kaslarındaki kas iğciği kapsül katları arasındada EF ve 1= kas lifleri özelliği gösteren iki tip kas lifi olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
45 SUMMARY Intracapsular muscle fibers of the muscle spindles of the human extraocular muscles. In this work, the muscular fibers taking place in between the capsular layers of the muscle spindles found in the human extraocular muscles have been inves tigated. With this purpose a morphological has been carried out at the microanatomical level, using Gomori's trichrome and H.eidenhain 's aniline blue staining met- hodSoThe materials were obtained from autopsies. Of these, a series of 32 samples and about 320 preparations were made. The series of sections on each preparation were examined under the light microscobe,60 color microphotographs of tl"ie relevant findings were taken 0 10 microphotographs showing these findings most appro priately have been selected for inclusion in this thesis. In conlusion,two types of muscular fibers displaying the EF and IF characteristics have been determined in between the capsular layers of the muscle spindles in the human extraocular muscles.