Ankilozan spondilitli hastalar ile sağlıklı kontrollerde core stabilizasyon ve dengenin karşılaştırılması
Comparison of core stabilization and balance in healthy controls and patients with ankylosing spondylitis
- Tez No: 502114
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEN İLÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Ankilozan spondilit(AS) hastaları ile sağlıklı bireyler arasında ''core'' stabilizasyon ve dengedenin karşılaştırılarak AS hastalarında ''core'' stabilizasyon ve dengede bozulmalar olup olmadığının belirlenmesidir. Yöntem: Çalışmamızda AS tanısı almış 64 hasta ve 64 sağlıklı birey değerlendirildi. ''Core'' stabilizasyonun değerlendirilmesi amacıyla endurans testleri kullanıldı ve kalça çevresi kas kuvveti değerlendirildi. Statik ''core'' enduransının değerlendirilmesi amacıyla gövde fleksör endurans, ekstansör endurans ve lateral köprü testleri; dinamik ''core'' enduransının değerlendirilmesi amacıyla mekik testi kullanıldı. Kalça ekstansiyon, abduksiyon, eksternal rotasyon kuvveti el dinamometresi ile ölçüldü. Dengenin değerlendirilmesinde Biodex Denge Sistemi kullanıldı. Sabit zeminde postüral stabilite, hareketli zeminde postüral stabilite, tek ayak üzerinde postüral stabilite ve kararlılık sınırları değerlendirildi. Bulgular: Gruplar arasında cinsiyet, yaş, kilo, boy ve vücut kitle indeksi açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktu(p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Comparison of core stabilization and balance in healthy controls and ankylosing spondylitis(AS) patients and determine whether there is impairment in core stabilization and balance in AS patients. Method: 64 AS patients and 64 healthy subjects were assessed. For evaluation of core stabilization, endurance tests were used and hip strength were assessed. Trunk flexor, extansor endurance tests and lateral side bridge test for static core endurance and sit up test for dynamic core endurance were used. Hip extension, abduction, external rotation strength were evaluated with hand held dynamometer. Biodex Balance System was used to evaluate balance. Stable platform, unstable platform, single leg stance postural stability and limits of stability results were recorded. Results: There were no significiant differences between groups regarding to gender, age, weight, height, body mass index(p>0,05).