Köpeklerde uzun kemik kırıklarının dinamik kompresyon plağı uygulaması ile sağaltımının klinik ve radyolojik değerlendirilmesi
- Tez No: 502118
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı, köpeklerde uzun kemik kırıklarında, plak uygulamasına uygun görülen hastaların klinik ve radyolojik yönden kırık iyileşmesinin değerlendirilmesidir. Çalışmanın hayvan materyalini kırık değerlendirme skorlaması ile dinamik kompresyon plağı uygulamasına uygun görülen 20 farklı ırk, yaş, cinsiyet ve ağırlıktaki köpek oluşturdu. Olguların gerekli klinik ve radyolojik muayeneleri yapıldı. Hasta sahipleri bilgilendirilerek gerekli izinler alındı. Olguların her biri 10., 20., 30., 60. ve 90. günlerde klinik ve radyolojik muayeneleri gerçekleştirildi. Olguların %75'inde fonksiyonel iyileşme, %15'inde ise hafif topallık görüldü. Klinik olarak humerus olgusunda 30., radius-ulna olgularında 10., tibia olgularında 20. güne kadar şiddetliden hafife değişen derecelerde topallamaları olduğu gözlendi. Olgulardan sadece bir tanesinde uygulanılan vidaların gevşemesine bağlı olarak redüksiyon kaybı meydana geldi. Olgulardan 16'sında iyileşme gerçekleşmesine rağmen plakları çıkarılmadı. Çıkarılan plakların nedeni olarak soğuk havada topallama ve olgudaki hastanın iş amaçlı olarak kullanılması bildirildi. Sonuç olarak; kırık değerlendirme skorlaması yardımı ile seçilen hastalarda operasyon sonrası komplikasyonların azalacağı düşünüldü. Plak uygulaması pahalı bir uygulamasına rağmen hastaların operasyon sonrasındaki refahını en üst düzeyde tuttuğu, canlı ağırlık ve kemik boyuna uygun plakların tercihinin iyileşmeye katkısı olucağı kanısına varıldı. Operasyon sonrası dönemde günlük bakım, bandaj gibi uygulamaların olmaması sebebiyle rutin operasyonlarda daha fazla tercih edilmesi gerektiği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate fracture healing in the clinical and radiological aspects of patients with long bone fractures in dogs, who are eligible for plate application. The animal material of the study consisted of 20 different breeds, ages, sexes and weights of dogs which were considered suitable for dynamic compression plate application with a fracture assessment score. The necessary clinical and radiological examinations of the cases were performed. Patient owners were informed and required permissions were obtained. Clinical and radiological examinations were performed on the 10th, 20th, 30th, 60th and 90th days of each case. Functional improvement was observed in 75% of the cases and mild lameness was observed in 15% of the cases. It was observed that there were limps in the clinically varying degrees ranging from humerus 30th, radius-ulna 10th and tibia 20th day severely. There was a loss of reduction due to the loosening of the screws applied in only one of the cases. Although 16 of the cases recovered, their plates were not removed. It is reported that limbs in cold weather and the use of an accustomed patient as a business purpose for the extracted plaques. As a result; postoperative complications were thought to be reduced in selected patients with the help of fracture evaluation scoring. Plaque administration was con- sidered to be a contribution to healing of the preference for live weight and bone-length plates that kept patients' post-operative prosperity at peak levels, despite an expensive practice. In the post-operative period, it was determined that more applications should be preferred in routine operations due to the absence of daily care and bandage applications.