Organik rankine çevrimi kullanılarak biyogaz tesisi atık ısısından elektrik enerjisi elde edilmesi
Electricity generation from biomass plant waste heat using organic rankine cycle
  1. Tez No: 502141
  2. Yazar: SEDANUR YİNANÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN KAYATAŞ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışmasında kaynak olarak çöp gazının yakılması sonucu ortaya çıkan atık ısıyı kullanan bir Organik rankine çevriminin analizi yapılmıştır. Dört farklı organik rankine çevriminde dört farklı akışkan incelenmiştir. Temel organik rankine çevrimi, ısı değiştiricili organik rankine çevrimi, açık besleme akışkan ısıtıcılı organik rankine çevrimi ve iki kademeli organik rankine çevriminin termodinamik analizleri yapılmıştır. Her bir çevrim için dört farklı akışkan uygun parametreler belirlenerek termal, ekserji verimleri ve ekserji yıkım değerleri incelenmiştir. Endüstride yaygın olarak kullanılan R245fa akışkanının yanı sıra R600, R123, R124 organik akışkanları da ele alınan sistemlerde kullanılmıştır. En yüksek ısıl verim değeri R600 akışkanı kullanılan ısı değiştiricili organik rankine çevriminde %13.8 olarak hesaplandı. Bu değer R245fa akışkanının ısıl verimine göre %11 daha fazladır. En yüksek ekserji verimi ise R600 akışkanı kullanılan tüm sistemlerde ortalama %55 olarak hesaplandı. Bu değerin diğer akışkanlar için ise ortalama tüm sistemlerde %50 seviyesinde olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this thesis, performance analysis of organic rankine cycle, was using waste heat extracted from the burned of biomass. Four diffrent cycle using in this systems. Also four diffrent system used, simple organic rankine cycle, internal heat exchanger with organic rankine cycle, open feed organic fluid heater with organic rankine cycle and two stage organic rankine cycle.According to parameters which are determined for each cycle and each fluid, the net work, heat transfers, energy and exergy efficiencies irreversibilities of the cycles examined. In the study, the changes in the system parameters were interpreted with considering the literature as well. In addition to the commonly used R245fa fluid, the industry has also been used in systems dealt with in organic fluids R600, R123, R124. The highest thermal efficiency value was calculated as 13.8% in the heat-exchanged organic rankine cycle using R600 fluid. This value is 11% higher than the thermal efficiency of R245fa fluid. Highest exergy rate was calculated as 55% on average for all systems using R600 fluid. For other fluids, this value was found to be 50% of the average for all systems.