Yünlü kumaşların konfor özellikleri üzerine bir araştırma
An investigation on comfort properties of wool fabrics
  1. Tez No: 502140
  2. Yazar: TÜMAY YULET NUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASIM DAVULCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüzde insanların tekstil malzemesinden beklentileri artarken dokuma kumaşlardan beklenen konfor özellikleri de giderek artmaktadır. Konfor beklentileri giysilerde tercih edilebilirliği önemli derecede etkileyen tamamlayıcı bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Giysilerden beklenen konfor vücudun ısıl tepkilerine uyum göstermesi, ısı ve su buharı transferini en iyi şekilde yapmasıdır. Giysi konforu, kullanıcı performansını etkileyen parametrelerden biridir. Konfor sağlayan iş giysilerinin tasarımının ve üretiminin yapılabilmesi için, giysinin kullanım alanları ve amacının bilinmesi, kullanıcı beklentilerinin dikkate alınması, fonksiyonel ve estetik tasarım özelliklerini taşıması gereklidir. Tekstil terbiyesinde kumaş kullanım özelliklerinin geliştirilmesi amacıyla farklı tipte yumuşatıcılar kullanılmaktadır. Bu çalışmada %100 yünlü dokuma kumaşların konfor özelliklerine etkileyen parametreler belirlenerek; yumuşatıcı tipi, yumuşatıcı konsantrasyonu ve kurutma sıcaklığının yıkama öncesi ve yıkama sonrası hava geçirgenliği, su buharı geçirgenliği ve kumaş kılcallık özelliklerine etkileri incelenmiştir. Sonuçlar SPSS programı ile istatistiki olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays while expectations of humans from textile product is rising, expected comfort properties is also increasing. And, comfort expectations in clothes emerges one of the most effective complementary factor. The comfort expected from clothes is suitable for the body's thermic reactions and be able to transfer heat and vapor permeability in the best way. Clothes comfort is also one of the effective parameters which effects user's performance. To design and manufacture comfortable working clothes, it is necessary that the usage areas and purpose of the clothes are known, user expectations are taken into consideration, functional and aesthetic design characteristics are carried. Different types of softeners used to improve properties of textile fabric use in textile finishing. In this study, the parameters affecting the comfort characteristics of 100% woollen woven fabrics are determined; softener type, softener concentration and the effects of drying temperature on air permeability, water vapor permeability and fabric capillarity properties before and after washing.