Bakır (Cu) içerikli metal organik tek kristalin sentezlenmesi ve X-ışınları kırınımı yöntemi ile kristal yapısının analizi
The synthesis and crystal structure analaysis of copper(Cu) based metal organic single crystal by X-ray diffraction method
- Tez No: 502143
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN GÖKTÜRK YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada Dicyandiamide (C2H4N4) [ Sigma Aldrich – Cas: 461-58-5 ] ligantı ile CuCl2.2H2O, reaksiyona sokularak orijinal bir metal organik tek kristal sentezlendi. Diklorobis(metoksidisiyandiamid) bakır (II) kristaline ait kırınım şiddet verileri X-Işını kırınımı yöntemi kullanılarak toplatıldı. Kristale ait kırınım şiddet verileri, SHELXS-2014 ve SHELXL-2008 programına girilerek kristalin yapısı çözüldü ve arıtıldı. Atomların koordinatları, hücre parametreleri, bağ uzunlukları, bağ açıları ve düzlemler arasındaki mesafeler hesaplanmıştır. Ortorombik Pnma uzay grubuna ait CuCl2[C2H4N4].[CH3OH] kristalinin birim hücre parametreleri ile arıtım sonucunda elde edilen birim hücrenin açı ve hacim değerleri; a= 8.3151(7)Å, b=6.4235(5)Å, c= 15.3424(12)Å, α= 90°, β= 90°, γ=90°, V=819.47(11) (Å3) olarak bulundu. Elde edilen tek kristal, Cambridge Kristalografik Data Merkezi tarafından“CCDC 1852234”numarası ile uluslararası kayıt altına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, an original metal organic single crystal was synthesized by reacting CuCl2.2H2O with ligand Dicyandiamide (C2H4N4) [Sigma Aldrich - Cas: 461-58-5]. Crystalline diffraction intensity data of dichlorobis (methoxydicyadiamide) copper (II) were collected using X-ray diffraction method. The structure of this crystal has been fixed and refined by using the computer programmers SHELXS-2014 and SHELXL-2008 where by the collected diffraction intensities data. The coordinates of atoms, cell parameters, bond lengths, bond angles and distances between the planes have been calculated. The data of CuCl2[C2H4N4].[CH3OH] crystal: Orthorhombic, Pnma, a= 8.3151(7)Å, b=6.4235(5)Å, c= 15.3424(12)Å, α= 90°, β= 90°, γ=90°, V=819.47(11) (Å3) The single crystal obtained is internationally registered with the“CCDC 1852234”number by the Cambridge Crystallographic Data Center.