Factors affecting performance of downflow stationary fixed film anaerobic reactors
Aşağı akışlı sabit yataklı anaerobik reaktörlerin verimini etkileyen faktörler
  1. Tez No: 50215
  2. Yazar: NURDAN BÜYÜKKAMACI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE FİLİBELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Anaerobik filtreler, özellikle konsantre atıkların arıtılması amacıyla uzun yıllardan beri kuüamlmaktadır. Aşağı Âkışlı Sabit Yataklı Anaerobik Filtreler oldukça yeni sistemlerdir. Bu nedenle literatürde bu konuda çok az bilgi mevcuttur. Bu çalışmada DSFF reaktörlerinin verimini etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla bir model reaktör kurulmuştur.. Bu tez, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü Araştırma Fon Saymanîığımn 0922.93.01.06 numaralı Düşey Akışlı Sabit Yataklı Anaerobik Reaktörlerin Veriminin İrdelenmesi (Model Çalışma) isimli projesi tarafindan desteklenen bir projedir. Ayrıca, TÜBİTAK Araştırma Altyapısını Destekleme Grubunun YDABÇAG-269/A numaralı, Düşey Akışlı Sabit Yataklı Anaerobik Reaktörlerin Veriminin İrdelenmesi (Model Çalışma) isimli projesi tarafindan ilave finans sağlanmıştır.. Yapılan çalışmalar neticesinde, organik yükleme değeri, hidrolik aîıkonma süresi, atiksuyun özellikleri, pH, sıcaklık, iz elementlerin konsantrasyonu, ana elementlerin konsantrasyonu parametrelerinin DSFF reaktörlerinin verimini direk olarak etkiledikleri saptanmıştır
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Anaerobic filters have been used for a long time to treat especially concentrated wastewater.“Downflow Stationary Fixed Film”reactors are one of the new anaerobic filter process configuration. Because of this reason there is a few information about these reactors in literature. In this study it was tried to determine which factors effect to efficiency of these reactors. For this aim laboratory scale model reactor was designed. This project financed by Dokuz Eylül University-AIF (Research Foundation of DEU; Project Number = 0922.93.01.06, Project Title : Düşey Akışlı Sabit Yataklı Anaerobik Reaktörlerin Veriminin İrdelenmesi (Model Çalışma)) and TÜBİTAK, The Scientific and Technical Research Council of Turkey, ( Project Number = YDABÇAG-269/A, Project Title : Düşey Akışlı Sabit Yataklı Anaerobik Reaktörlerin Veriminin İrdelenmesi (Model Çalışma) ). As a result of this study, it is indicated that organic loading rates, hydraulic retention time, characteristics of wastewater, pH, temperature, concentrations of trace elements and concentrations of macro nutrients are effected to treatment efficiency of DSFF reactors directly.