An assessment of law enforcement officers' attitudes toward compstat model of police management
Kolluk görevlilerinin compstat polis yönetim modeli hakkındaki tutumlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 800917
  2. Yazar: BÜLENT ULUTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LAURA WILSON-GENTRY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Baltimore
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Son 30 yılda, etkili ve verimli şekilde güvenlik hizmetlerini yerine getirmek ve hizmet verdikleri toplulukların ihtiyaçlarını karşılamak için Amerikan polis teşkilatları birçok etkili örgütsel performans ve hesap verebilirlik sistemleri geliştirmiştir ki örgütsel inovasyon olan Compstat , polislik evriminde en üst noktayı temsil etmektedir. Compstat sadece bir suç kontrol modeli değil aynı zamanda örgütsel yapı ve kültür değişimine odaklanan bir performans yönetim sistemidir. Kamu idaresi ve polislik alanındaki birçok bilim adamı tarafından belirtildiği gibi, diğer politikalar veya yenilikler gibi, kolluk teşkilatları genellikle Compstat uygulamasını yukarıdan aşağıya bir yaklaşımla benimsemektedir. Bununla birlikte, kurumların etkin politikalar ve örgütsel yenilikleri uygulamak için örgüt üyelerinin desteğini kazanmaları gerekir. Ancak, Compstat'a yönelik kolluk kuvvetlerinin tutum ve davranışlarını etkileyen faktörler üzerindeki araştırmalar sınırlıdır. Bu nedenle, bu çalışma Compstat konusunda kolluk görevlilerinin tutumlarını anlamayı ve onların tutumlarını etkileyen faktörleri araştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada, Compstat'ın uygulanması aşamasındaki insan faktörünün rolü üzerinde durulmuş ve polis kültürünün Compstat'a yönelik kolluk görevlilerinin tutumları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu araştırma, ABD'de üç kolluk teşkilatında yürütülmüştür. Çalışmada örgütsel değişim ve örgüt kültürü teorilerinden faydalanılmış ve metot olarak bir karma yöntemler yaklaşımı kullanılmıştır. Nicel veriler 702 kolluk görevlilerine uygulanan anket aracılığıyla toplanmış ve % 80 yanıt oranı elde edilmiştir. Nitel veriler çeşitli kademelerdeki 17 kolluk memur ve yöneticileri ile yüzyüze görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Temel bileşenler analizi ve iç tutarlılık güvenirlik analizi yapıldıktan sonra, değişkenlerin frekans dağılımları sunuldu. Sonuçlar katılımcıların yaklaşık yarısının Compstat'a karşı olumsuz tutuma sahip olduğunu göstermektedir. Katılımcıların sadece beşte biri Compstat'ı desteklemekte ve katılımcıların yaklaşık üçte biri Compstat'a karşı ne olumlu ne de olumsuz tutum göstermektedir. Regresyon analizi sonuçları amir tutumu, algılama, değişime hazır olma, örgütün hazır olması, hissedilen etkinlik, iş tecrübesi, ve teşkilatların farklılığının önemli ölçüde Compstat'a karşı kolluk memurlarının tutumlarının tahmin edilebileceğini göstermektedir. Nitel verilerin bulguları, Compstat konusunda kolluk görevlilerinin algılarının kişi ve örgüte göre önemli ölçüde farklılık gösterdiğini göstermektedir. Sonuçlar ayrıca iletişim, bilgi akışı, bilgi teknolojisi ve personel üzerindeki baskının çalışanlar üzerindeki tutumu etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Over the last three decades, many innovations have been undertaken in American policing to improve organizational performance and accountability structures, and effectively and efficiently fulfill police missions and meet the needs of communities they serve. Compstat, an organizational innovation, represents a high point in the evolution of policing. Compstat is not only a crime control model but also a performance management system that focuses on changing organizational structure and culture. Like other policies or innovations, law enforcement agencies generally adopt a top-down approach to implementing Compstat. Nevertheless, as noted by many scholars in the field of public administration and policing, agencies should gain the support of organization members to effectively implement policies and organizational innovations. However, research is limited on the attitudes of law enforcement officers toward Compstat and the factors that affect their attitudes. Therefore, this study aimed to understand law enforcement officers' attitudes toward Compstat and to explore the factors affecting their attitudes. This study focused on discussions of the role of human factors in the implementation phase and attempted to examine the influence of police organizational culture on officers' attitudes toward Compstat. This research was conducted in three law enforcement agencies in the United States. The study used a mixed-methods approach, drawing on theories from organizational change and organizational culture. Quantitative data was collected through a questionnaire administered to 702 law enforcement officers and achieved an 80% response rate. Qualitative data was collected through interviews with 17 officers and managers in various ranks. After principal components analysis and internal consistency reliability analysis were conducted, frequency distributions of variables were presented. The results indicated that approximately half of the participants had negative attitudes toward Compstat; only one fifth of the participants support Compstat; and about one third of the participants had neither positive nor negative attitudes toward Compstat. The results of the regression analysis indicated that supervisory attitude, receptivity to change, agency readiness, perceived effectiveness, work experience, and departments significantly predict law enforcement officers' attitudes toward Compstat. The findings of the qualitative data showed that perceptions of officers toward Compstat varied significantly by person and department. The results also indicated that communication, flow of information, information technology, and pressure influenced officers' attitudes.