Hidayete Eren Belçikalı Müslümanlar üzerine sosyolojik bir araştırma Belçika Anvers örneği
A sociologi̇cal resarch on converts to İslam in Belgi̇um the city of Antwerp as an example
- Tez No: 502215
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ERTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırmamızın birinci bölümde, Belçika'da bulunan hem göçmen Müslümanların hem de mühtedilerin tarihi ve şu andaki durumları hakkında genel bilgi verilmektedir. Mühtedilerin ihtida sürecinde göçmen Müslümanların ne gibi bir payı olduğu da bu bölümde ele alınmıştır. İkinci bölümde ise Mühtedilerin din değiştirme sürecinde önemli olan etkenler şu ana kadar dini değişim ile ilgili ortaya konulan teori ve görüşlerin, yaklaşımların doğrultusunda ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise mühtedilerin sosyal ve psikolojik durumları, Müslüman olmadan önceki dönemi ile beraber, ihtida sonrası sosyal hayatı ve sosyal hayatındaki değişimi, farklılığı ele alınmakta, mühtedilerin aile ve çevresi ile olan ilişkilerine yer verilmektedir. Dördüncü bölümde ise araştırma bulgularına, sonuçlarına yer verilmiştir
Özet (Çeviri)
ABSTRACT İn first part of our exploration, general information about both history of muslim immigrants and history of apotates and their current situation is given. The role of muslim immigrants in the progress which apotates changed their religion is also given in that part. İn second part, the important factors in progress in which apostates changed their religions is handled with the theories and ideas that has been told about the progress so far. İn the third part, with the period before becoming muslim, the social and psychological situation of apostates, the life after becoming muslim, social life is handled with distinction and its geven place to apostates relations with their families and their surroundings. İn the fourth part, findings and results of the research is given.