The effects of modified input according to learners' interests on incidental vocabulary learning of preparatory class university students
Öğrencilerin ilgi alanlarına göre değiştirilmiş girdinin üniversite hazırlık sınıfı öğrencilerinin tesadüfi kelime öğrenimine etkileri
- Tez No: 502214
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE İREM ÇOMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Öğrenme, insan beyni ve kapasitesinin çeşitli farklı alanlarını kullanan karmaşık bir iştir. Zorlu bir süreç olarak, dil öğrenme ise öğrenme ortamı, öğrenciler, öğretmenler, öğrencilerin motivasyonu ve öğrenme araçları gibi çeşitli öğelerden oluşur. Dil öğrenme aynı zamanda okuma, yazma, dinleme ve konuşma gibi bazı alt becerilerin edinimi olarak da açıklanabilir, ve kelime tüm bu becerilerin temeli olarak görülür. Kelime edinimi İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen, ve İngilizce'de yeterlik, doğruluk ve akıcılık amaçlayan öğrenciler için kaçınılmaz bir süreçtir. Kelime bilgisi sadece akıcı konuşmayla değil aynı zamanda etkin yazma yetisi ile de sıkı sıkıya bağlıdır, ve hem dil edinimini hem de dil etkinliğini olumlu yönde etkiler. Bu çalışmanın amacı, öğrencilerin ilgi alanlarına göre değiştirilmiş girdinin üniversite hazırlık sınıfı öğrencilerinin tesadüfi kelime edinime olan etkilerini araştırmak,ve aynı zamanda öğreticilerin kelime eğitiminde farklı teknikleri kullanmalarının gerekliliğini vurgulamaktır.
Özet (Çeviri)
Learning is a kind of complex job which employs many different parts of the human brain and capacity. As a demanding process, learning a language, on the other hand, is made up of several elements such as learning environment, learners, teachers, learners' motivation, and learning materials. Language learning process can also be defined as the acquisition of some sub-skills like reading, writing, listening, and speaking and vocabulary is seen to be the base for all those skills. Vocabulary learning is an indispensable process for EFL language learners who desire to have full competence, accuracy, and fluency in English. Vocabulary knowledge is closely tied up with not only fluent speech, but also with efficient writing, and it affects both language acquisition and language production positively. The purpose of the present study is to find out the effects of modified input according to learners' interests on incidental vocabulary learning of preparatory class university students, and at the same time to emphasize the necessity of using different techniques in vocabulary teaching for language teachers.