Kedi ve köpeklerdeki doku kayıplı deri yaralarında ozon terapinin sağaltıma etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of ozone therapy on the treatment of skin wounds with tissue-loss in dogs and cats
- Tez No: 502328
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ALİ KUMANDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Doku kayıplı deri yaralarının sağaltımı veteriner hekimlik alanında çok büyük öneme sahiptir ve bu tarz yaralar ile ilgili birçok çalışma yapılmıştır. Bu tarz çalışmalarda yaranın daha hızlı ve kontaminasyonsuz olarak iyileşmesi hedef alınmıştır. Bu çalışmada ise aynı hedef göz önüne alınarak ozon uygulamaları tercih edilmiştir. Bu çalışma doku kayıplı deri yarası şikâyeti ile Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi ile VCOM Hayvan Hastanesine getirilmiş olan farklı yaş, ırk ve cinsiyette 17 adet kedi ve 11 adet köpekten oluşturulan toplam da 28 adet hasta üzerinde gerçekleştirildi. Bu hastalar 4 gruba ayrıldı. Çalışmada yer alan olguların 0., 4., 7., 10., 14. ve 21. gündeki yara ölçüleri kayıt altına alındı.
Özet (Çeviri)
The treatment of tissue-loss skin wounds has a vast prescription of veterinary medicine and many studies have been done on such wounds. This type of work is aimed at faster and better non-contamination recovery. In this study, ozone applications were preferred considering the same target. This study was carried out on a total of 28 patients who were admitted to Kırıkkale University Veterinary Faculty Research and Application Hospital and VCOM Animal Hospital with 17 cats and 11 dogs of different ages, races and genders. These patients were divided into 4 groups. Wound measurements at days 0., 4., 7., 10., 14. and 21. of the cases included in the study were recorded.