Travmatik beyin hasarı oluşturulan ratlarda tiyopental ve propofol infüzyonunun serebral etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the serebral effects of thiopental and propofol infusion in the rats creating traumatic brain damage
  1. Tez No: 502329
  2. Yazar: YILDIRAY KILIÇCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. İSA YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Kafa travmaları öldürücü, sakat bırakıcı, uzun süre tedavi ve bakım gerektiren patolojik bir durumdur. Tiyopental ve propofol infüzyonu YBÜ'de sedasyon amacıyla sıklıkla kullanılmaktadır. Çalışmamızda deneysel kafa travması oluşturulan ratlarda propofol ve tiyopental infüzyonunun serebral etkilerinin karşılaştırılmasını amaçladık. Yöntem: A.İ.B.Ü. Hayvan Araştırmaları Etik Kurulunun 2017/04 kararı sonrası 30 adet rat çalışmaya dahil edildi. Travma oluşturulması sonrası trakea 4. kıkırdak halkadan 16 G intraket kullanılarak entübe edildi ve mekanik ventilatöre bağlandı. Kontrol Grubu (Grup K): 4. saatte kan örneği alındı. Propofol Grubu (Grup P): 0,5mg/kg/dk dozda propofol infüzyonu sonrası 4. saatte kan örneği alındı. Tiyopental grubu (Grup T): 140 mcg/kg/h dozda tiyopental infüzyonu başlanarak 4. saatte kan örneği alındı. 4. Saatde kraniyotomi yapılarak beyin çıkartıldı ve histopatolojik inceleme için %10 'luk nötral formalinde tespit edildi. Bulgular: Gruplar arası NSE,GFAP, AST, ALT, Troponin değerleri arasında anlamlı fark saptanmadı. Gruplar arası S100B değeri tiyopental grubunda kontrol grubuna göre anlamlı düşük bulundu (p0,05). Korteks ve hipokampus bölgelerinde bakılan apoptotik hücre sayıları bakımından yapılan analizde aralarında anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). Sonuç: Kafa travması sonrası tiyopental ve propofol infüzyonunun apopitotik hücre ölümünü azalttığı ve travma markerlerinde anlamlı düşmeye yol açtığını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: Head trauma is a lethal, disabling, pathological condition requiring long term treatment and care. Thiopental and propofol infusions are frequently used for sedation in YBU. We aimed to compare the cerebral effects of propofol and thiopental infusion in experimental head trauma rats. Method: A.İ.B.Ü. Animal Studies After the 2017/04 decision of the Ethics Committee, 30 rats were included in the study. After trauma formation, the trachea was intubated using a 16 G intraocular from the fourth cartilage loop and mechanically ventilated. Control Group (Group K): blood sample taken at 4th hour. Propofol Group (Group P): A blood sample was taken at 4 hours after propofol infusion at 0.5 mg / kg / min dose. Thiopental group (Group T): Thiopental infusion was started at a dose of 140 mcg / kg / h and blood sample was taken at 4th hour. 4. The brain was removed by craniotomy at the hour and detected in a 10% neutral formal for histopathological examination. Findings: There was no significant difference between groups in NSE, GFAP, AST, ALT, Troponin values. The S100B values between the groups were significantly lower in the thiopental group than the control group (p 0,05). There was no significant difference in the analysis of apoptotic cell counts in cortex and hippocampus regions (p> 0,05). Conclusion: We think that thiopental and propofol infusion after head trauma decrease apoptotic cell death and cause significant decrease in trauma markers.