Türkiye otomotiv sektörü ve küresel rekabet gücünün analizi
Automotive sector in Turkey and the analysis for the global competition
- Tez No: 502417
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL UZUNÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 297
Özet
Sanayileşmeyle birlikte üretiminde hız kazanan otomotiv, günümüzün en popüler sektörleri arasında yer almaktadır. Buna neden olarak da; başta birçok sektörle olan sürükleyici-lokomotif ilişkisi, teknolojik gelişimi desteklemesi, ana ve yan sanayide yarattığı istihdam ile ekonomiye en büyük katma değer sağlayan sektörler arasında olması gösterilmektedir. Bununla beraber; artan küreselleşme, bilgi ve iletişim teknolojilerinin her geçen gün daha fazla önem kazanması gibi nedenler de otomotivi birçok sektöre göre bir adım daha öne çıkartmıştır. Bu tez çalışmasında, Türkiye otomotiv sektörünün rekabet gücü incelenmiş ve küresel rekabette sektörün önde gelen üreticileri değerlendirilmiştir. Ülkelerin rekabet gücünün incelenmesi, sektörel politikaların hazırlanması sürecinde büyük önem taşımaktadır. Ayrıca, otomotivin tüm sanayileşmiş ülkelerde ekonomiyi yönlendirici etkiye sahip olması da ülkeler tarafından yakından takip edilen sektörler arasında olmasına neden olmuştur. Çalışmada, sektörün önemi birçok açıdan vurgulanırken, rekabet güçlerini etkileyen faktörlerin belirtilmesi amaçlanmaktadır. Söz konusu analizin yapılması; ülkelerin gelişmişliklerinin arttırılması bakımından oldukça faydalı olmaktadır. Üreticiler; gelişmiş ülkeler ve ekonomik birlikler ile gelişmekte olan ülkeler olarak ayrı başlıklar altında ele alınmış, ülke örnekleri seçilerek sektörel değerlendirmeler yapılmıştır. Ülkelerin rekabet güçleri tespit edilirken; tarihsel gelişim, mevcut durum ve sektörel rekabette söz konusu ülkenin gelişimini etkileyen faktörler, alt başlıklar halinde incelenmiş, ülkelerin sektördeki rekabet güçlerinin hesaplanmasında Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlükler Endeksi(RCA) kullanılmıştır. Bununla beraber gelecekte adından oldukça söz ettirecek olan Endüstri 4.0 kavramının sektörle olan ilişkisi açıklanmış, önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Automotive has gained momentum with industrialization and is among the most popular sectors of our time. Among the reason fort hat, it is shown that, in particular with the driving-locomative relationship with many sectors, its supporting technological development and the employment it has created in the main and subsidiary industries, it is among the sectors that provide the greatest added value to the economy. Along with that; increasing globalization, increasing importance of information and communication technologies with each passing day, automotive has taken one step further than many other sectors. In this thesis, the competitive strength of automotive industry in Turkey has been examined and the leading maufacturers of the industry in global competition have been evaluated. The examination of the competitiveness of countries is of great importance in the process of preparing sectoral policies. In addition, the fact that automotive has an economy driving influence in all industrialized countries has been the reason why it is closely followed by countries. While in this study the importance of the sector is emphasized in many aspects in the study, it is aimed to indicate the factors affecting the competitiveness. Performing the analysis in the question is very beneficial in terms of increasing the countries' levels of development. The producers were treated separately as developed countries and developing countries with the economic unions; and by using samples of countries, sectoral evaluations were carried out. While the competitiveness of the countries is being determined; historical development, current situation and the factors affecting the development of the country in question in the sectoral competition are examined in subheadings and the Revealed Comparative Advantages Index (RCA) is used to calculate the competitiveness of the countries in the sector. Therewithal, the relationship between the industry and the industry 4.0 concept, which will be highly publicized in the future, is explained.