En-Nahvu'l-Vâfî ve Kitâbu'z-Zurûf ve't-Terkîb kitapları ekseninde Arap dilinde zarflar
Adverbs in Arabic on the axis of al-Nahvu'l-Vâfî and Kitabu'z-Zurûf and al-Terkîb
- Tez No: 502418
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF SANCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Religion, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Dil, anlaşma ve iletişimi sağlayan, kendine hâs kural ve özellikleri olan, lâfız ve ma'nâ yönünden değişik husûsiyetler ihtivâ eden çok yönlü gelişmiş bir sistem ve araçtır. İnsanlar arasında iletişimi sağlayan bu sistemin, aslı korunarak geliştirilmesi ve onunla iletişimin ilerletilmesi, her toplum tarafından amaçlanmaktadır. Bu sistemin anlaşılması ve geliştirilmesi ise dilin veya dillerin kuralları, unsurları ve özelliklerinin iyi tespit edilmesiyle sağlanabilir. Dolayısıyla Arapça dil sistemine bir nebze de olsa katkı sağlamak için bu çalışmamızda medreselerde uzun bir tarih boyunca sıra kitaplarından biri olarak okutulan ve hâlen okutulmaya devam edilen Kitâbu'z-Zurûf ve't-Terkîb adlı vecîz eser ile en-Nahvu'l-Vâfî adlı kitap ekseninde Arap gramerinin önemli konularından biri olan zarfları işledik. Ayrıca anlatılan her konuyu, daha anlaşılır olması için sonunda şematize ettik. ANAHTAR KELİMELER Zarf, Hakîkî, Mecâzî, Müstakar, Lağv, Câr Mecrûr, Sıfat, Hâl, Haber, Zû'l-Hâl, Müte'allak, Müte'allik, Mutasarrıf, Gayr-ı Mutasarrıf, Mübhem, Mu'ayyen.
Özet (Çeviri)
Language is a systematic tool that has its own features and rules and includes different exceptions. Each society aims to develop this system that enables communication among people by protecting its origin and developing communication through it. Understanding and developing this system can be achieved by determining its rules, elements and features. In order to contribute to the Arabic language system a little bit, in this study we have examined one of the most important subjects of Arabic, adverbs, on the axis of Kitabu'z Zurûf ve'Terkîb and en-Navu'l-Vâfî which were used throughout the history and are still used. In addition to this, we have schematized each subject in order to make them more understandable. KEYWORDS Adverb, Real, Metaphoric, Müstakar, Lağv, Câr Mecrûr, Adjective, Hâl, News, Zû'l-hâl, Müte'allak, Müte'allik, Mutasarrıf, Gayr-ı Mutasarrıf, Indefinit, Mu'ayyan.