Türkiye ve Yunanistan arasındaki karşılıklı ziyaretler (1950-1955)
Bileteral visits between Turkey and Greece (1950-1955)
- Tez No: 502436
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu Yüksek Lisans tezi, 1950-1955 yıllarını kapsayan dönemde Türkiye ve Yunanistan arasında gerçekleştirilen karşılıklı ziyaretleri değerlendirmektedir. Ön plana çıkan siyasi ziyaretlerin yanı sıra, askeri ve sosyokültürel amaçlı ziyaretler de tez kapsamında incelenmiştir. Dönemin Türk basını, ziyaretlerin belirlenip, detaylarının bulunmasında büyük katkı sağlamıştır. Özellikle Akşam, Büyük Doğu, Cumhuriyet, Milliyet, Tan, Ulus, Vatan, Yeni İstanbul, Yeni Sabah ve Ayın Tarihi gibi gazete ve dergilerin bu ziyaretlere geniş yer verdiği görülmektedir. Ayrıca meclis tutanakları ve konuyla ilgili literatür de taranmıştır. Diplomatik, askeri ve sosyokültürel amaçlı ziyaretler incelendiğinde, Türk-Yunan ilişkilerinde daha çok siyasi gündemin ağırlık taşıdığı, özellikle Atlantik Paktı'nın imzalanma sürecinde askeri heyet ziyaretlerinde artış olduğu, sosyokültürel amaçlı ziyaretlerin çok boyutlu ve sık gerçekleştiği ancak yeterince basında bilgilerinin yer bulmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This master thesis evaluates the reciprocal visits between Turkey and Greece between the years of 1950-1955. Along with the prominent political visits, military and socio-cultural visits will also be analyzed within this thesis. Turkish press of the mentioned era made a great contribution to determining the visits and analyzing the details. It is observed that newspapers and journals such as Akşam, Büyük Doğu, Cumhuriyet, Milliyet, Tan, Ulus, Vatan, Yeni İstanbul, Yeni Sabah and Ayın Tarihi gave wide coverage to these visits. Furthermore, Parliamentary Debates and relevant books have also contributed to the thesis in terms of relevant information. Looking further into diplomatic, military and sociocultural visits, it is seen that mainly the political agenda gained importance in the Turkish-Greek relations, especially there had been an increase in the military delegation visits during the signing of the Atlantic Pact. It is also seen that the visits for socio-cultural purposes were multidimensional and frequent, however, they did not receive sufficient press coverage.