Türkiye'de eğitim gören Azerbaycan uyruklu öğrencilerin sosyo-kültürel uyumu (İstanbul örneği)
Socio-cultural adaptation of Azerbaijani students studying in turkey (The case of İstanbul)
  1. Tez No: 502437
  2. Yazar: BAZIRGAN VERDIYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ÖZKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Modern dünyada küreselleşme ile birlikte göç olgusu daha kolay bir hal almıştır. Bu olgunun etkisine maruz kalan alanların başında ise eğitim gelmektedir. Uluslararası öğrenci göçünün devletlerce teşvik olunan yegâne göç türü olarak karşımıza çıkması bu bakımdan oldukça manidardır. Öte taraftan göçmenler kültürel değerlerini ve aidiyet duygularını da beraberlerinde götürmekte ve kültür alışverişinde en önemli rolü üstlenmektedirler. Dolayısıyla da göç olgusuyla ilgili ortaya çıkan sosyo-kültürel uyum sorunlarının araştırılması büyük öneme sahiptir. Bu araştırmanın amacı; ülkemizde yükseköğrenim gören Azerbaycan uyruklu öğrencilerin karşılaşmış oldukları uyum sorunlarını saptamaktır. Zira uluslararası eğitimden daha fazla pay alabilmek öğrencilerin karşılaşmış olduğu sorunlara çözüm bulabilmek ile doğru orantılıdır. Araştırmamızın evrenini, İstanbul'da eğitim gören Azerbaycan uyruklu öğrenciler oluşturmaktadır. Bu bağlamda cinsiyet durumunun ve eğitim alanlarının dengeli dağılımı dikkate alınmak suretiyle toplam 100 öğrenciye anket uygulanması uygun görülmüştür. Yabancı uyruklu öğrencilerin yaşadıkları uyum sorunlarını belirlemek için sosyal uyumu etkilediği düşünülen yaş, cinsiyet, ekonomik durum, barınma yerleri, arkadaşlık ilişkileri, sosyal-kültürel ve sportif etkinlikler gibi hususlar incelenmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, Azerbaycan uyruklu öğrencilerin Türkiye'de karşılaştıkları en büyük sorun bürokratik engellerdir. Yine Türkiye'ye gelen Azerbaycanlı öğrencilerin göç etme nedenleri 'İtme çekme', 'Ağ (network)' ve 'Kesişen Fırsatlar' olarak adlandırılan göç teorileri ile doğrudan bağlantılıdır.
Özet (Çeviri)
The migration phenomenon became easier with the globalization in the modern world. And education is at the forefront of the areas affected by this phenomenon. In this respect, this fact is quite meaningful that the international student immigration is only type of immigration promoted by the states. On the other hand, immigrants take with them, their own cultural values and belonging feelings and assume the most important role in cultural exchange. Therefore, it has a great importance to researche the problems of socio-cultural adaptation related to the phenomenon of migration. The aim of this research is to identify the adaptation problems of Azerbaijani students having higher education in Turkey. Because getting more share from international education is directly proportional to finding solutions to problems of students. The scope of the research is the Azerbaijani students having higher education in Istanbul. In this context, a total of 100 student questionnaires are applied considering the balanced distribution of gender status and education areas. The issues affecting social adaptation as age, gender, economic situation, places of welfare, friendship relations, social-cultural and sportive activities are examined in order to determine the adaptation problems experienced by foreign students. According to the survey, the biggest problems of Azerbaijani students in Turkey are the bureaucratic obstacles. And migration cause of Azerbaijani students who come to Turkey is directly linked with the migration theories of 'Push Pull', 'Network' and 'Intersection of Opportunities'.