Kur'ân'da şuur kelimesinin anlam alanı
Meaning of the word consciousness in the quran
- Tez No: 502501
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Şuur, insanı diğer varlıklardan ayıran farkındalık halidir. Bu, onu diğer varlıklardan ayıran bir durumdur. Şuur, ilim gibi bir kavram değil, ilmin bir alt başlığı olduğu için kelime olarak değerlendirilmelidir. Bu kelimeyi Türkçemizde en iyi karşılayan kelimeler bilinç ve farkındalık kelimeleridir.“Ş-a-r”kökünden türeyen kelimelerin hepsi“incelik”manası etrefında dönmektedir. Yün, tüy manasındaki“ş'ar”kelimesinde maddi incelik, Şuurda aklî incelik olarak karşımıza çıkmaktadır. Şuuru, Kur'ân'ın anlam alanı içerisinde ele aldığımızda onun ne kadar önemli bir kelime olduğuna şahit olmaktayız. Şuur, Kur'ân'da geçtiği her yerde olumsuz fiil formunda kullanılmıştır. Fiil olarak geçmesi şuurun aktif olması gerektiğine işaret mahiyetindedir. Şuur, Kur'ân'da Allah'a nisbet edilmemektedir. Bunun aksine onun dışındaki her şeye atfedilmektedir. Her türlü inanç halleri için şuur kelimesinin kullanıldığını görmekteyiz. Ancak bu kullanımlarda şuurun aynı anlamda kullanılmadığına müşahede etmekteyiz. Kulluk, şuursuz olduğunda içi boş hale gelmektedir. Çünkü şuursuz yapılan kulluk, onu taklitten öteye götürmemektedir.
Özet (Çeviri)
Consciousness word is the state of awareness that separates human from the other entities. Consciousness should be considered not only as a concept of knowledge as science but it also as a subheading. The words to meet best this word in our Turkish are the words of consciousness and awareness. All of the words that descend from the roots of 'S-A-R' are turning around in the sense of 'delicacy'. In the word 'şa'r' meaning in Wool, Feathers, We meet 'şa'r' word in the financial meaning, while it emerges as intellectual finesse in consciousness. In this context, we are witnessing how important this word is when we consider it within the meaning of the Qur'an. The consciousness word is used in the Qur'an in the form of negative verbs. Passing as verb is a sign that consciousness must be active. Consciousness is not proportionel to Allah in the Qur'an. On the contrary, it is attributed to everything outside oh Him. We see that conscience is used for all kinds of beliefs. However, we are aware that consciousness is not used in the same sense in these uses. When worship is unconscious, it becomes hollow. Because the unconscious worship does not take people beyond imitation.