Beyaz çay (Camellia sinensis L.)'ın Drosophila melanogaster'de bazıantineoplastiklerin neden olduğu mutajenik etki üzerine koruyucu etkisinin araştırılması
Research of white tea's (Camellia sinensis L.) protective effect on Drosophila melanogaster, regarding mutagenic effect caused by certain antineoplastics
- Tez No: 502502
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF AYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Beyaz çay, dünyada sudan sonra en fazla tüketilen içecek olan çay (Camellia sinensis L.) bitkisinin henüz tam olarak olgunlaşıp açılmamış beyaz tüylerle kaplı yapraklarından soldurma, fırınlama ve fermantasyon gibi işlemlerden geçmeden hazırlanan formudur. Bu çalışmada Drosophila melanogaster'de Somatik Mutasyon ve Rekombinasyon Testi (SMART) ile Beyaz Çay (BÇ)'ın Streptozotosin (STZ) ve Siklofosfamid (SF) isimli iki farklı alkilleyici özellikteki antineoplastik kanser ilacının oluşturduğu genotoksik etkiye karşı antigenotoksik etkinliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. SMART uygulanırken D. melanogaster'in genomunda çekinik flare (flr3) ve çoklu kanat kılı (mwh) belirleyici genlerini taşıyan iki farklı mutant soyu kullanılmıştır. Bu iki mutant soy arasında yapılan çaprazlamalar sonucu elde edilen 72±4 saatlik trans-heterozigot larvalar, farklı konsantrasyonlarda (0,625; 1,25; 2,50 ve 5 mg/mL) beyaz çay ekstresi ile kronik olarak beslenmiştir. Yapılan bu ön çalışma sonucunda beyaz çayın hiçbir konsantrasyonda genotoksik etki göstermediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
White tea is a form of the world's most popular non-water beverage, tea plant (Camellia sinensis L.), made from buds and immature tea leaves picked before the buds have fully opened, before the leaves have lost their white hair, without being subjected to procedures such as withering, drying and fermentation. In the present study, it has been aimed to determine the antigenotoxic activity of White Tea, against the genotoxic effect caused by two different alkylating antineoplastic cancer drugs Streptozotocin (STZ) and Cyclophosphamide (CP) in Drosophila melanogaster through the Somatic Mutation and Recombination Test (SMART). During the application of SMART, two different mutant strains were used in the genome of D. melanogaster, with the determinant genes being respectively recessive flare (flr3) and multiple wing hairs (mwh). Trans-heterozygote larvae of 72± hours, obtained through crossbreeding of these two mutant strains, were chronically fed with white tea extract of different concentrations (0,625; 1,25; 2,50 and 5 mg/mL). In consequence of the relevant preliminary study performed, it was determined, white tea displayed no genotoxic effect, regardless of the concentration.