Filistin ve İsrail için barış yolu haritası: Karşılıklı ekonomik bağımlılık
The road map to the İsraeli-Palestinian peace: Mutual economic interdependence
  1. Tez No: 502522
  2. Yazar: KHALED H A AYED
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KERİM ESER AFŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Uluslar arasındaki artan karşılıklı ekonomik bağımlılık, Çin-ABD, Meksika-ABD (NAFTA), Japonya-Güney Köre ve Avrupa Birliği ülkeleri gibi, uluslararası barışın ve güvenliğin sağlanmasına yol açabilir mi? Bu varsayım, İsrail-Filistin meselesi için geçerli mi? Ekonomik bağımlılık ve barış arasında nedensel bir bağın varlığını teyit eder mi? Yoksa artan karşılıklı bağımlılık, uluslararası çatışmaları provoke etmeye mi yol açar? Bu tez, yukarıdaki sorulara cevap verebilmek için, bazı çatışmaların ortaya çıkmasında, karşılıklı ekonomik bağımlılığın oynadığı rolü göz önüne alarak ve farklı“gerçek dünya”örneklerini inceleyerek, karşılıklı ekonomik bağımlılık yoluyla çatışmaların nihai bir çözümü nasıl sağlayabileceğini araştırmaktadır. Bu tezin amacı, bir çatışmayı tetikleyen faktörlerle ne tür bir karşılıklı ekonomik bağımlılık ilişkisi olduğunu ve çatışmayı bastıracak ve nihai olarak ortadan kaldıracak bir şekilde çatışan ülkelerin karşılıklı yararına, karşılıklı ekonomik bağımlılığın kullanılabilip kullanılamayacağını değerlendirmektir. Öte yandan, bir çatışmanın başlaması, çözülmesi veya engellenmesi sadece hükümet-hükümet, siyasi parti-siyasi parti veya koalisyon-haydut devlete karşı bir mesele olmadığını tanımak önemlidir. Küresel bir ekonomide, her üç çeşit çatışma da kaçınılmaz olarak daha geniş bir katılımcı grubunu, özellikle iş dünyasını içermektedir. Buna binaen, özel sektör, kapsamlı barış inşasına güçlü bir şekilde katkıda bulunabilmekte ve böylelikle kâr elde edebilmektedir. Bununla birlikte, kâr odaklı davranış ve ekonomik teşvik yapısı, çatışmayı önleyici iş stratejilerini başlatmadıkça barışı tehlikeye atabilmektedir. Bu tezin önemi, ekonominin ve siyasetin karşılıklı olarak birbirlerini nasıl etkilediğini ve ikisinin de özellikle İsrail ile Filistin arasında barış ve refah yaratmak için nasıl kullanılabileceğini keşfetmeyi içermektedir. Buna göre, ekonominin siyasete ve barışa olan etkisi, İsrail ile Filistin arasındaki ekonomik ilişkilerin sürmekte olan siyasi çatışmaların çözümünün nasıl sağlanabileceğini göstermek için sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Would the growing mutual economic interdependence between nations of the international community, like China-USA, Mexico-USA (NAFTA), Japan-South Korea and the European Union countries, lead to the provision of international peace and security? Does this assumption apply to the Israeli-Palestinian issue? Will it confirm the existence of a causal link between economic interdependence and peace? Or does increasing interdependence lead to provocation of international conflicts? In order to be able to answer the above questions, this thesis aims to show how to provide a final solution of conflicts through mutual economic interdependency, by considering the possible role of mutual economic interdependence in the emergence of some conflicts and by examining different“real world”examples. The aim of this thesis is to assess what kind of mutual economic interdependence is related to the factors that trigger a conflict, and whether the same mutual economic interdependence can be used for the mutual benefit of the conflicting countries by ultimately overcoming the conflict. On the other hand, it is important to recognize that starting, conciliating or even preventing a conflict is no longer just a matter of government-to-government or political party-to-political party or coalition-to-a rogue state interacion. In a global economy, all three types of conflicts inevitably involve a broader set of participants, especially the business world. In this regard, the private sector is able to make a strong contribution to a comprehensive peacebuilding and thus to realize a profit. However, profit-oriented behavior can sometimes jeopardize peace unless economic stimulus initiates business strategies that prevent conflict. The importance of this thesis is to explore how economics and politics interact with each other and how they can be used to create peace and prosperity, especially between Israel and Palestine. Accordingly, the impact of economics on politics and peace is presented to show how economic relations between Israel and Palestine can provide the resolution of ongoing political conflicts.