Klasik Türk edebiyatında kudûmiye
Kudûmiye in classical Turkish literature
- Tez No: 502521
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN KURTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 359
Özet
Edebiyat teorisinde tür, metnin neyi anlattığını karşılamaktadır. Bir metni anlayabilmek ve yorumlayabilmek için hangi türe ait olduğunu doğru tespit etmek gerekmektedir. Tartışmalara açık olsa da bugüne kadar 60 ila 70 arasında edebi tür belirlenmiştir. Saptanan bu türlerden biri de Kudûmiyedir. Kelime anlamı olarak kadem, ayak basmak anlamına gelmektedir. Kudûmiye edebiyat terimi olarak“uzak bir yoldan gelen saygıdeğer zata sunulan tebrik şiiri”şeklinde tanımlanmıştır. Kudûmiyenin yanında,“teşrifiyye, tehniye, tehniyet-i kudûm”olarak da isimlendirilir. Bu türde kaleme alınan metinlerin yazılış amaçları çeşitlilik göstermektedir. Bazen seferden dönen bir hükümdara, terfi yahut görevi dolayısıyla gelen idareciye, bazen de bir meclise gelen kişiye yazılmıştır. Yazılış amacındaki bu çeşitlilik kudûmiye türünün kapsamını da genişletmektedir. Muhatabın gelişine duyulan sevinci yansıtabilmek için pek çok edebi sanat ve benzetme unsuru kullanılır. Bu zengin ifade biçimi kudûmiyye metinlerinin anlam derinliğine sahip olmasına sebep olmaktadır. Türe ait metinler genellikle 17. ve 18. yüzyıllarda kaleme alınmıştır. Kudûmiye türü ile ilgili yapılan bu çalışma, türü şekil ve muhteva özellikleri bakımından ele almaktadır. Çalışmada kudûmiyye metinlerinin kendine has formunu belirlemek, böylelikle kudûmiye türünün edebiyat literatüründe kapsamlı bir şekilde yer bulması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In literary theory, the genre refers to what the text tells. In order to understand and comment a text, it is necessary to identify where the text is belong to correctly. Though it is being discussed, between 60 and 70 different literary genres were identified. One of these genres is kuddumiye. It means to set foot, It has a meaning such as taking a step. In literally kudumiyye is defined like a greeting poem that a respectable person who came from a distant way. It is also called teşrifiyye and tehniyet-i kudûm. These texts which are written with this type have a variety of writing purposes. This is written sometimes for a monarch that come from a war, maybe for a manager that come due to his duty or a person that enter to a council. This variety of writing purpose is making kusumiye into a more widely used genres. Many literary arts and analogy are used to reflect the joy about the contact person that coming. This rich form makes it possible for these texts to have a deep meaning. This genre of texts are generally written in the 17th and 18th centuries. This study on kudûmiye genres deal with its form and content properties. In the study, it is aimed to determine the unique form of the kudûmiye texts, so that the kudûmiye can be found in the literary literature in a comprehensive way.