Trakya yöresi yaban domuzlarında kene enfestasyonu karakteristiğinin belirlenmesi
Determination of tick infestation characteristic of wild boars in Thrace, Turkey
  1. Tez No: 502589
  2. Yazar: ULUÇ ERKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SIRRI KAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Veteriner Hekimliği, Zooloji, Parasitology, Veterinary Medicine, Zoology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Yaban hayatının, hem evcil hayvanlar, hem de insanlar için birçok paraziter ve enfeksiyöz hastalığa kaynaklık edebildiği bildirilmiştir. Bu noktada yaban domuzları ile ilgili olarak da oldukça iddialı bildirimler söz konusudur. Bu hayvan grubuna yönelik söz konusu itham, az sayıda da olsa doğrudan keneler için, çok sayıda da kene aracılı hastalık adına literatürde yerini almıştır. Öte yandan, yaban domuzları da dahil yaban hayatının, hastalıkların doğal dinamiğindeki rolü veya katkı payı çoğu etken için belirsizdir. Ayrıca, yaban domuzlarının, evcil domuzlara ve diğer birçok yaban hayvanına göre hastalıklara ve parazitlere karşı çok daha dirençli olduğu da bilinmektedir. Bu çalışmada; 01.05.2015-01.05.2016 tarihleri arasında, Edirne ve Kırklareli kırsalındaki 18 odakta, gerekli yasal izni takiben avlanan 60 ve trafikte ölen 4 olmak üzere toplam 64 yaban domuzunda kene ve bit enfestasyonu takibi yapılmıştır. İncelemeler esasen kış aylarında gerçekleştirilmiş olup hayvanların 58'i Ekim-Şubat ayları arasında incelenmiştir. Taramalarda, Kasım ayında avlanan, 1,5 yaşında erkek bir domuzda, 7 dişi, 4 erkek Haemaphysalis inermis ve 1 dişi, 4 erkek Haemaphysalis parva tespit edilmiştir. Diğer domuzlarda keneye rastlanmamıştır. İncelemelerde, hayvanların 8'inde 42 ergin, 8 nimf olmak üzere 50 Haematopinus suis türü bit tespit edilmiştir. Sonuç olarak; bölge evcil hayvanlarındaki bilinen kene yoğunluğu, çalışılan ayların bazı kene türleri ve bit için ideal olması durumu ve elde edilen enfestasyon düşüklüğü birlikte dikkate alındığında, yaban domuzlarının, en azından bölge özelinde ve en azından soğuk aylardaki kene populasyonu için etkili bir destekleyici olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
It has been reported that wildlife can be a source of many parasitic and infectious diseases for both domestic animals and humans. At this point, there are quite ambitious statements about wild boars. The allegation of this assertive source for this group of animals has taken place in the literature in a small number for the ticks, and a large number for tick-borne pathogens. On the other hand, the role or contribution of wildlife, including wild boars, in natural dynamics of diseases is uncertain for most agents. Furthermore, wild boars are also known to be much more resistant to diseases and parasites than domestic pigs and many other wild animals. In this study; between 01.05.2015 - 01.05.2016, tick and louse infestations were investigated in a total of 64 wild boars, 60 of which were hunted following the legal permission and 4 of which were died in crash, in 18 localities in Edirne and Kırklareli. The observations were carried out mainly in the winter months and 58 of the animals were examined between October and February. In the survey, 7 female, 4 male Haemaphysalis inermis and 1 female, 4 male Haemaphysalis parva was found in a 1.5 year old male pig hunted in November. No ticks was detected in the other animals. In the investigations for the louse, 50 Haematopinus suis, 42 mature and 8 nymph, were detected in 8 of the boars. As a conclusion, the well-known tick density of the livestock in the region and the fact that the working months are ideal for some species of ticks and lice, the recorded low infestation level of the wild boars in this study was interpreted as these animals are not an effective supportive factor for tick population, at least region-specific.