Jeotermal enerjide bütünleşik kaynak yönetimi ve reenjeksiyonun önemi
Geothermal energy integrated resource management in turkey and importance of reinjection
  1. Tez No: 502629
  2. Yazar: ORKUN TEKE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Fosil yakıt kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan yoğun CO2 gazı emisyonunun yarattığı sera etkisi ve buna bağlı dünyamızın karşı karşıya olduğu tehlikelerin belki de en büyüğü olan Küresel Isınma sorununa karşı bütün ülkeler mücadele etme iradesi gösterirken, enerji alışkanlıklarını değiştirme yolunda adımlar atmaktadır. Bu adımların en önemlisi olan“Yenilenebilir Enerji Kaynakları”nın kullanımı her geçen gün artmakta olup, yenilenebilir bir kaynak olan Jeotermal Enerjide bu değişim içerisinde kendine önemli bir yer edinmiştir. Çalışma kapsamında, jeotermal enerji kaynaklarının daha sürdürülebilir ve verimli olarak kullanılması açısından“Bütünleşik Kaynak Yönetimi”sistemi önerilmiş olup, hem ülke hem saha bazında neler yapılabileceği, olumsuzluklar, mevcut yasal durum ve bu durumun Bütünleşik Kaynak Yönetim Sistemi' ne göre nasıl düzenlenmesi gerektiği gibi durumlar aktarılarak literatürde var olan örneklerle açıklanmaya çalışılmıştır. Bütünleşik Kaynak Yönetimi Sistemi'nin vazgeçilmez bir parçası olan güncel teknolojiye ayak uydurulması hususunda“Büyük Veri ve Veri Madenciliği”detaylı olarak anlatılarak, önemi vurgulanmıştır. Jeotermal enerjinin önemli proseslerinden ve ana teması sürdürülebilir ve verimli bir kaynak yönetimi olan Bütünleşik Kaynak Yönetimi'nin ana elemanlarından olan“Reenjeksiyon”prosesi detaylı olarak anlatılarak, süreç entegrasyonu, verimliliği arttırma ve teknolojiden faydalanma adına neler yapılabileceği açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın uygulama kısmında ise Nevada Jeotermal Santraline ait veriler kullanılarak, Yapay Sinir Ağları yardımıyla oluşturulan model ile hem üretim hem reenjeksiyon için geleceğe yönelik projeksiyonlar grafiklerle ortaya konmuştur. Çalışmanın sonuç bölümünde, genel bir değerlendirme yapılarak, çıktılar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Countries steps to change their energy habits while are willing to fight against the problem of global warming, one of the most important hazards our world faces, which is the result of the greenhouse effect created by a large of quantities carbon dioxide gas emission from heavy fossil fuel use. Geothermal energy has important role in Increasing Renewable Energy using that the most important way. In this study, Integrated Resource Management has been proposed for using geothermal energy resources more efficient and sustainable. Try to explain, which processes can be done on both country and field basis, negative sides, current legal situation and regulations according to Integrated Resources Management. Some examples in literature are presented. Details of Big Data and Data Mining explained as a part of technologic harmony in Integrated Resource Management. Other parts include detailed information about reinjection process as one of the main parts of Integrated Resource Management. Application part of this study contains production and reinjection projection model which is made with Data of Nevada Geothermal Power Plants by artificial neural networks. In this application, future predictions about production and reinjection are presented. As a conclusion, general assessment has been made and findings are presented.