Türkiye minuartia L. (Caryophyllaceae) cinsi lanceolatae (fenzl) graebner. seksiyonuna ait taksonların tohum yüzeylerinin incelenmesi
Investigation of the taxons that belong to the sections of lanceolatae (fenzl) graebner. minuartia l. (Caryophyllaceae) type in turkey according to the seed surfaces
- Tez No: 502631
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Tohum yüzey şekillerine ait özellikler taksonomik değere sahip önemli karakterlerdir. Günümüzde yapılan çalışmalar, tohum yüzey karakterleri türlerin ayırt edilmesindeki önemi ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmada Türkiye'de yayılış gösteren Minuartia L. (Caryophyllaceae) cinsi Lanceolatae (Fenzl.) Graebner. seksiyonunda bulunan taksonların tohum yüzey karakterleri bakımından birbirine olan yakınlık dereceleri belirlenmiştir. Taksonların tohum mikromorfolojisi Işık (IM) ve Taramalı Elektron Mikroskobu (TEM) ile incelenmiştir. Yapılan çalışma sonucunda, tohumlar şekil bakımından böbreksi veya yuvarlak, renk bakımından koyu veya açık kahverengi, yüzeylerinin granüllü ve yüzey hücre kenar dişlerinin düzenli olduğu belirlenmiştir. Tespit edilen karakterler tablo halinde sunulmuş ve veriler kullanılarak bir ayrım anahtarı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The characters of seed micromorphology are important features of taxonomic value. Studies in recent years have revealed the importance of the seed micromorphology characters in evaluating the species. In this study, the proximity to each other of the taxons of the Sabulina (Reichb.) sections , spreaded in Turkey, which is Minuartia L. (Caryophyllaceae) kind are determined according to the seed micromorphology. Seed micromorphology of taxons were examined by Light (IM) and scanning electron microscope. (TEM) As a result of the study, it is identified that the seeds are reniform or round in terms of shape, dark or light brown in terms of colour, their surfaces are granulose and the threads of surface cell edge are regular. Identified characters are presented in the table and a distinction key is made by using the data.