Farklı yetiştirme ortamlarının şeker otu (Stevia rebaudiana) bitkisinin gelişimine ve besin elementi içeriğine etkileri
The effects of different growing media on plant growth of stevia (Stevia rebaudiana) and its nutrient content
- Tez No: 502711
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN GÜLSER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada farklı yetiştirme ortamlarının Şeker otunun (Stevia Rebaudiana)'nun gelişim kriterleri ve besin elementi içeriğine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Deneme, temel gübrelemeli ve temel gübrelemesiz olmak üzere 2 farklı uygulamalı ve Toprak, Torf, Toprak:Torf:Çiftlik Gübresi (1:1:1), Toprak:Kum:Çiftlik Gübresi (1:1:1), Toprak:Torf:Çiftlik Gübresi (2:1:1), Toprak:Kum:Çiftlik Gübresi (2:1:1) olarak 6 farklı yetiştirme ortamında tesadüf parseli deneme desenine göre, 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür .Temel gübrelemeli uygulamada her bir saksıya 100 mg kg-1 P2O5, 150 mg kg-1 K2O and 250 mg kg-1 N olacak şekilde sırasıyla Triple Super Phosphate, K2SO4 ve (NH4)2SO4 gübreleri uygulanmıştır. Deneme sonunda hasat edilen bitkilerde yapılan ölçümlerde bitki gelişim kriterlerine ilişkin en yüksek ortalamalar, temel gübrelemeli ve temel gübrelemesiz uygulamaların her ikisinde de torf yetiştirme ortamında elde edilmiştir. Şeker otunun (Stevia Rebaudiana) makro besin elementi içeriklerine, ait en yüksek ortalamalar temel gübrelemeli uygulamalarda bulunmuştur. En yüksek fosfor (%0.71), potasyum (%5.04), magnezyum (%1.16) ve kalsiyum (%2.11) içerikleri sırası ile Torf, Toprak:Torf:Çiftlik Gübresi (1:1:1), Toprak:Kum:Çiftlik Gübresi (2:1:1) ve Torf yetiştirme ortamlarında elde edilmiştir. En yüksek çinko içeriği (91.17 mg kg1) Toprak:Kum:Çiftlik Gübresi(1:1:1) yetiştirme ortamında, en yüksek bakır (15.60 mg kg1) ve mangan (350.92 mg kg1) içerikleri torf yetiştirme ortamlarında temel gübrelemeli uygulamalarda elde edilmişlerdir. En yüksek demir (2306.06 mg kg1) içeriği ise temel gübrelemesiz uygulamalarda torf yetiştirme ortamında elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed that effects of different growing media on plant growth criteria and nutrient content of the Stevia Rebaudiana. The experiment was conducted out in six different growing media as Soil, Peat, Soil: Peat: Manure, Soil: Sand: Manure in ratio of 1: 1: 1 and 2: 1: 1 for each combined growing media with and without basic fertilization according to randomized experimental design with three replication. As a basic fertilizer 100 mg kg-1 P2O5, 150 mg kg-1 K2O and 250 mg kg-1 N were applied as triple super phosphate K2SO4 and (NH4)2SO4, respectively. At the end of the experiment the highest means of plant growth criteria in the harvested plants were obtained in the peat growing media both in the basic fertilized and in the non basic fertilized applications. The highest means of macro and micro nutrient content of Stevia Rebaudiana were found in basic fertilizer applications. The highest phosphorus (0.71%), potassium (5.04%), magnesium (1.16%) and calcium (2.11%) contents were obtained in Peat, Soil: Peat: Manure (1: 1: 1), Soil: Sand: Manure (2:1:1) growing media, respectively. The highest zinc content (91.17 mg kg-1) were in Soil:Sand:Manure (1:1:1) while the highest copper (15.60 mg kg-1) and manganese contents (350.92 mg kg-1) were obtanied in peat growing media with basic fertilized applications. The highest iron content were found in peat growing media without basic fertlized applications.