Models of regulating water in transboundary river basins: A nexus of hydropolitics and electricity trade
Su ve enerji ilişkisi yönetim modelleri: Hidropolitik ve elektrik ticareti üzerine karşılaştırmalı bir analiz
- Tez No: 502751
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 513
Özet
Bu çalışmanın ana konusu su ve hidroelektrik enerji arasındaki ilişkidir. Burada tartışılan esas mesele, önemli uluslararası nehir havzalarında siyaset ve iktisadın su yönetimi, hidroelektrik enerji üretimi ve elektrik ticaretini nasıl etkilediği ve bun-lardan nasıl etkilendiği meselesidir. Çalışmada analiz birimi olarak sınırları modern siyasi hudutlarla belirlenen devletler ele alınmıştır. Ancak daha geniş manada sınırları coğrafya tarafından belirlenen nehir havzaları da örnek ülkeler ile ilişkileri bağlamında bu çalışma kapsamında değerlendirilmektedir. Enerji ticareti bağlamında ise temel odak noktası kıyıdaş ülkeler arasındaki ikili elektrik ticareti olmakla birlikte, bu tartışmayı tamamlayıcı olarak havza genelinde gerçekleşen bölgesel elektrik ticareti de gündeme getirilmektedir. Çalışmanın cevaplamaya çalıştığı araştırma sorusu, ülkeler arası su yönetimi politikaları ile ülkeler arası ikili elektrik ticareti arasında nasıl ve ne yönde bir bağlantı olduğu sorusudur. Test edilen başlangıç hipotezi, belli bir sınır aşan nehir havzası içinde yer alan siyasi birimler arasındaki hidroelektrik enerji ticareti veya paylaşımının seviyesi ile kıyıdaşlar arasında su kaynaklı ve ekonomik temelli ikili sorun alanlarının sayısı ve şiddeti arasında iki yönlü ve ters bir ilişki olduğu yönün-deki hipotezdir. Çalışmanın bulguları genel olarak bu hipotezi doğrulamaktadır. Bu çalışmanın temel varsayımı, önemli nehir havzaları dâhilinde, kıyıdaş ülkeler arasındaki siyasi veya iktisadi meselelerin şiddetini ve sayısını artıran veya azaltan, aynı zamanda da komşu iki ülke arasında gerçekleşen hidroelektrik enerji ticaretinin seviyesi üzerinde belirleyici olan bazı unsurlar olduğudur. Bunlar arasında coğrafya, kurumsal ve yasal çerçeve, siyasi tarih gibi unsurlar önemli yer tutmakla birlikte, nehir havzaları genelindeki iktisadi faaliyetin yapısı ve büyüklü de kritik öneme sahiptir. Bu varsayımlar çerçevesinde çalışmada temel alınan odak noktası, su yönetimi, iktisadi kalkınma, elektrik üretimi ve su siyaseti açısından belirleyici rol oynayan ve bürokrasi ve siyaset açısından önemli ve geniş kullanımlı araçlar olan sulama ve elektrik üretimi amaçlı barajların ekonomik açıdan incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
The central topic of this study is the nexus between water and hydroelectricity. The main issue discussed here is how politics and economy influence and are being influenced by water management, hydroelectricity production and electricity trade in key transboundary river basins. The unit of analysis is the state, the limits of which are defined by modern political boundaries; and the geographically demarcated river basins that involve the selected cases are subject to evaluation in broader context. In terms of energy trade relations, the primary focus is on the dyadic interconnections between the riparians, although basin-wide regional electricity trade relations are discussed in a complementary manner. The research question this study aims to address is how and to what degree politics affects and is being affected by the relationship between state-level water management policies and dyad-level hydropower trade. The initial hypothesis tested is that there is a dialectical and inverse relationship between the level of trade (or sharing) of hydroelectricity between political units in a transboundary river basin and the number and severity of water-induced and mostly economy based dyadic issue areas between riparians. The findings of the study confirm the hypothesis. This thesis assumes that there are some factors that may augment or impede the severity and the number of political or economic issues between the riparians in key river basins, and also, that may increase or decrease the level of hydropower traded across boundaries. The first is geography, which is a decisive exogenous element, and the second is the political and environmental history in a dyadic relationship. The third element is the structure and the size of the economic activity in a river basin. The focus here is on the economic aspects of dams, which play a decisive role in water management, economic development, hydropower production, and hydropolitics as an important and extensive tool of policymakers and politicians. Dams may serve multiple purposes but some of them are beyond the focus of this study, such as recreation, flood management or navigation. Irrigation and hydropower production are highly relevant and are focused exclusively here.