Boşluklu deprem perdelerinin yatay yüklere karşı güçlendirilmesi
Stiffening of coupled shear walls against lateral loads
  1. Tez No: 50280
  2. Yazar: HACI MURAT ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN AKSOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
VII ÖZ Bu çalışmada, boşluktu perdelerin sürekli bağlantı yöntemi ile analizi yapılmış, MATHEMATICA ve FORTRAN programlama dillerinde bilgisayar programlan hazırlanmıştır. İlk olarak yüksek binalarda bulunan boşluklu perdeler tanıtılmış ve perde yapısal davranışı hakkında kısa bilgiler verilmiştir. Boşluklu perde analiz yöntemleri anlatıldıktan sonra sürekli bağlantı yöntemi ile güçlendirilmiş boşluklu perde analizine başlanmıştır. Analiz yapılırken çok bölgeli perdelerde perde geometrik ve fiziksel özelliklerinin bölgeden bölgeye değiştiği kabul edilmiştir. Bu değişiklikler gözönüne alınarak hazırlanan bilgisayar programı ile çeşitli örnekler çözülmüş ve bulunan sonuçlar SAP90 ve PAFEC sonlu elemanlar paket programlan ile elde edilen sonuçlarla karşılaştınlmıştır. Son olarak, program çıktılan kullanılarak güçlendirici kirişlerin rintliklerinin ve koordinatlarının perde yapısal davranışına etkilerini gösteren grafikler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT In this study, the analysis of coupled shear walls has been carried out by the continuous connection technique and the pertinent computer programs have been prepared with MATHEMATICA and FORTRAN programing languages. First, the use of coupled shear walls in high rise buildings has been introduced and some information about structural behaviour of coupled shear walls has been given. Then, the methods which are used for the analysis of coupled shear walls have been explained. After that, the analysis of coupled shear walls has been studied by the continuous connection technique. All the geometric and cross-sectional properties of the walls, have been kept variable from zone to zone in the analysis. Some numerical examples have been solved by the pertinent computer programs and the results obtained by these programs have been compared with the outputs that are obtained from finite element codes called SAP90 and PAFEC. Finally, by using the outputs of those programs, some graphical results which show the effects of numbers, stiffnesses and locations of stiffeners on the structural behaviour of coupled shear walls have been presented.