Bilgisayar destekli tasarım (CAD) ve nümerik kontroolü (NC) tezgahların integrasyonu
- Tez No: 50281
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MELİH BAYRAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
V ÖZ ' Gönümüzde parça programlama CNC tezgahlan ile imalatta önemli bir yer tatmaktadır. Programlama esnasında'olaa hatalar kaçınılmazdır. Bu hatalar iş parçalarının imalatı esnasında ortaya çıktıklarında CNC tezgah ve kesicilerezarar vermektedir. Bu durum. aynı zamanda gereksiz zaman kayıplarına da sebep olmaktadır. Bu çalışma ile CNC programı için gerekli olan veriler CAD çizim programından alınmakta ve imalatta kullanılacak olan CNC tezgahına uygun parça programı komutlarına dönüştürülmektedir. Aynı zamanda kesici' takımın * kesme esnasında yapacağı hareketler de ekranda benzetim olarak izlenebilmektedir. Bunlara ilaveten iş parçası için imalat süresi ve maliyeti de hesaplatilmaktadır.
Özet (Çeviri)
*VI ABSTR4CT t The first step in Computer Aided Manufacturing (CAM) is to write part programmes. Manual programming often becomes a time-consuming process and it requires highly skilled workers. Any errors made during programming stage may damage the CNC machine tool or workpiece and cause waste of time. Therefore, in this study it is aimed to produce part programs directly by using CAD drawings of the component Hence, the risk of making error and skilled labor requirment for the selection of process parameters have been eliminated by simplifying the task of programming. The prepared programme also determine the machining time, machine cost and simulates the operation on the screen. «a