Examination of the effects of change in global metal prices on Turkish basic metal production and exportation
Global metal fiyat değişikliklerinin Türk metal endüstrisine ve ihracatına olan etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 502883
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA GAYGISIZ LAJUNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
The basic metal production industry constitutes up 11% of Turkish manufacturing industry which makes it the second largest industry in manufacturing after food manufacturing with 15.6%. Basic metal production is the second largest industry for Turkish export and import, with 11-13% and 11-14% share respectively. However, the literature lacks studies in terms of the effects of change in basic metal prices on basic metal production industry in Turkey. The thesis contributes to literature by explaining the effects of global price changes on Turkish metal production industry and the effects of Turkish basic metal production industry to global basic metal prices. The thesis also investigates the volatility impact of global variables on basic metal production in Turkey. The methodology starts with the vector autoregression models, proceeds with the interpretation of impulse response functions, and the evaluation of forecast error variance decompositions. Examination period is considered as from January, 2005 to December, 2016. The thesis concludes that there is a significant effect of global metal prices on Turkish basic metal production. In addition, Turkish basic metals export volume affects global scrap prices. It is also concluded that the basic metal prices are the main driver on scrap price changes. Also, evidence is found on the volatility effect of the exchange rate and basic metal price on Turkish basic metal production.
Özet (Çeviri)
Metal üretim endüstrisi Türkiye üretim sektörünün %11'ini oluşturmakta ve %15.6'lık paya sahip olan gıda üretiminden sonra ikinci sırada gelmektedir. Ana metal üretim endüstrisi ihracat ve ithalat hacminde sırasıyla %11 ila %13, ve %11 ila %14'lük paylar ile Türkiye'nin ihracat ve ithalat pazarlarında ikinci büyük endüstri olmaktadır. Fakat, buna rağmen litaratür küresel fiyat değişikliklerinin ana metal üretimine etkilerini incelemede yetersiz kalmaktadır. Bu tez metal fiyat değişikliklerinin Türkiye ana metal üretimine ve aynı zamanda Türkiye ana metal üretiminin küresel fıyatlara olan etkilerini incelemektedir. Çalışma aynı zamanda küresel değişkenlerdeki dalgalanmaların ana metal endüstrisi üzerindeki etkilerini de incelemektedir. Bunları incelemekte kullanılan metodoloji vektör otoregresif süreçler ile başlayıp, etki tepki fonksiyonlarının değerlendirilmesi ve varyans dağılımı metotlarını kullanmaktadır. Çalışma dönemi 2005 Ocak ile 2016 Aralık arasındadır. Yapılan çalışma küresel fiyatların Türkiye ana metal üretimini etkilediğini göstermektedir. Aynı şekilde Türkiye ana metal sanayi ihracatının da küresel hurda fiyatını etkilediği gözlenmiştir. Ayrıca, ana metal fiyatlarının hurda fiyatı üzerinde direkt bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Ek olarak, doviz kuru ve global ana metal fiyatlarindaki dalgalanmaların Türkiye ana metal sanayine anlamlı bir etkisi olduğu görülmüştür.