Borsa İstanbul (BİST) XELKT endeksine dahil olan firmaların finansal performanslarının ve başarılarının ölçülmesi
Analysis of the financial performance and success of firms listed in Borsa İstanbul (BİST) XELKT indeks
  1. Tez No: 502884
  2. Yazar: SAMET ÇANKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET İSLAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Elektrik enerjisi sektörü, gerek ekonomiye sağladığı katkı gerekse istihdam üzerindeki olumlu etkisi nedeniyle ülkelerin refahı ve ekonomik kalkınmalarında önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle elektrik enerjisi sektöründeki şirketlerinin finansal performanslarının ve başarılarının ölçülmesi yöneticiler, yatırımcılar, borç verenler ve sektörde yer alan diğer şirketler açısından oldukça önemlidir. Ancak geçmişte finansal oranlar, elektrik enerjisi üreten şirketlerin performanslarının ve başarılarının ölçülmesine yönelik olarak nadiren kullanılmıştır. Çalışmanın temel amacı; elektrik enerjisi üreten şirketlerin finansal performanslarının ve başarılarının finansal oranlardan yararlanılarak ölçülmesi ve finansal başarıları ile finansal performansları arasındaki ilişkinin ölçülmesidir. Bu amaçla çalışmada finansal başarının ölçülmesi için Altman, Springate ve Fulmer modellerinden yararlanılırken, finansal performansın ölçülmesi için ise Tobin's Q oranından yararlanılmış ve Borsa İstanbul'da (BIST) işlem gören altı elektrik enerjisi üreten şirketin 2012-2016 dönemine ilişkin finansal performansları ve başarıları şirketlerin likidite durumu, finansal yapısı, faaliyet kullanımı, karlılık ve borsa performans oranlarına göre değerlendirilmiştir. Ayrıca çalışmada; finansal başarı ile finansal performans arasındaki ilişkinin ölçülmesi için panel veri regresyon modeli ile analizler yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre elektrik enerjisi üreten şirketlerin finansal performansları ile finansal başarıları arasında istatistiksel olarak pozitif ve anlamlı bir ilişkinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The electricity energy sector has an important place in the welfare and economic development of countries due to the contribution it provides both to the economy and to the positive effect on employment. Therefore, measuring the financial performance and success of the companies in the electricity energy sector is very important for managers, investors, lenders and other companies in the sector. In the past, however, financial ratios have rarely been used to measure the performance and performance of companies that generate electricity. The main purpose of the study is to measure the financial performance of the companies that generate electricity and the financial ratios of the achievements and to measure the relationship between financial achievements and financial performances. For this purpose, the financial performance of the company that uses Altman, Springate and Fulmer models to measure financial performance and the six electric energy companies that have benefited from Tobin's Q ratio and which is traded in Stock Exchange Istanbul (BIST) for measuring financial performance and the financial performance of the companies for the period of 2012-2016 financial structure, activity usage, profitability and stock market performance ratios. In addition, panel data regression model was used to analyze the relationship between financial achievement and financial performance. According to the findings, it is concluded that there is a statistically positive and significant relationship between the financial performancesand financial achievements of the companies that produce electricity.