Kazasker atama ruznâmçelerinden Anadolu Kazaskerliği 7 numaralı Defterin transkripsiyon ve değerlendirmesi (H. 1099-1101-m.1688-1690)
The transcription and examination of the Kadiasker of Anatolia Register number 7 from the Kadiasker appointment ruznamçes (Hijri 1099-1101- ad 1688-1690)
  1. Tez No: 502913
  2. Yazar: UĞUR ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN ABACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 425
Özet
Osmanlı Devleti'nde ilmiyye sınıfına ait en önemli kaynaklardan biri kadı ve müderris atamalarını içeren kazasker ruznamçeleridir. Bu tez çalışmasında Anadolu Kazaskerliği'ne ait olan ve Meşihat Arşivi'nde bulunan 7 numaralı ruznamçe transkribe edilerek değerlendirilmiştir. İncelenen ruznamçe 1688-1690 yıllarını kapsamaktadır. İçerdiği belgelerden yola çıkarak anılan yıllar arasında kadıların meslekteki hareketleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Buna ek olarak ruznamçede geçen ve kadıların meslek içerisindeki hareketleriyle ilgili bazı kavramlar örneklendirilerek anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important sources regarding the Ottoman ilmiye class is the military judge calendar (kazasker ruznamçesi) which includes the appointment of the judge and scholars (kadı-müderris). In this study, 7 numbered ruznamçe in Meşihat (religious administration) Archive of Anatolian Military Judgement (Anadolu Kazaskerliği) is transcribed and evaluated. The examined ruznamçe covers the years between 1688-90. Through the documents included in ruznamçe, I aimed to reveal occupational mobilities of the kadıs' between 1688-90. Moreover, certain concepts mentioned in the ruznamçe about the kadı institution are handled with examples.