101, 102, 103 ve 104 numaralı kazasker rûznâmçe defterleri'nin transkripsiyonu ve değerlendirmesi
Evalution and transcription of the kazasker daybooks numbered 101, 102, 103 and 104
  1. Tez No: 760042
  2. Yazar: SÜLEYMAN ZEKİ BAĞLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET SARICAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 445
Özet
Rumeli Kazaskerliğine ait 101, 102, 103 ve 104 numaralı kazasker rûznâmçelerinin transkribe edilerek incelendiği bu çalışmada, Osmanlı kaza ve medrese sistemine dair önemli bilgiler elde edilmiştir. XVIII. yüzyılın ikinci yarısında Rumeli Kazaskerliği tarafından yapılan kadı ve müderris atama kayıtlarını ihtiva eden ve Osmanlı ilmiye teşkilatının işleyişinin anlaşılması için kıymetli arşiv kaynaklarından olan rûznâmçelerde, tayin kayıtları belli bir kalıp içerisinde tutulmuş ve Türkçe'nin yanında zaman zaman Arapça ibareler kullanılmıştır. Biyografi araştırmaları açısından da ehemmiyet taşıyan rûznâmçe kayıtları sayesinde kadı ve müderrislerin görevde kaldıkları süreler ve infisal (görevsizlik) dönemleri tespit edilebilmekte böylece ilmiye sınıfının kariyer basamakları ortaya konulabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The current study has examined the numbered 101, 102, 103 and 104 Rumeli kadıaskers ruznamces (daybooks) by firstly transcribing and analyzing which revealed out some significant data sets about Ottoman kaza and madrasah system. In the daybooks, which comprise the records of assignments of Kadıs and Mudarrises executed by Rumelia Kadıaskers in the second half of the XVIII century, were recored primly. It is seen that sometimes Arabic statements were also used along with Turkish. The durations of kadıs and mudarris on duty and off duty (infisal) were revealed out thanks to the registrations of the daybooks which are also prominent in terms of biographical studies. That allows to figure out the career steps of the ilmiye class.