Kadınlarda postpartum depresyon seviyesinin doğum sonrası cinsel haz ve doyuma olan etkisi
  1. Tez No: 502947
  2. Yazar: ÖDÜL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET YOSMAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın amacı doğum sonrası kadınların postpartum depresyon seviyelerinin, cinsel yaşamlarına olan etkisini araştırmak ve iki fenomen arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın örneklem grubunu İstanbul'da yaşayan ve yakın zamanda doğum yapmış 50 kadın oluşturmaktadır. Katılımcılarla isimleri alınmadan çalışılmıştır. Her katılımcıya 1'den 50'ye kadar rastgele numara verilmiştir. Katılımcılara uygulanan sosyodemografik veri formunun yanında depresyon ve cinsel haz ve doyumu ölçen ölçekler uygulanmıştır. Çalışmada katılımcılar ile ilgili demografik bilgi edinmek için araştırmacı tarafından geliştirilen Sosyo-Demografik Veri Formu kullanılmış; ayrıca annelerin depresyon seviyelerini ölçmek için Beck Depresyon Envanteri (BDE), Beck Umutsuzluk Ölçeği (BUÖ) ve Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği (EDSDÖ); cinsel yaşantıları üzerindeki etkiyi inceleyebilmek için ise Arizona Cinsel Yaşantılar - Kadın Formu (ACY-K) ve Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği - Kadın Formu (GRCDÖ-K) uygulanmış ve sonuçlar bu veriler üzerinden analiz edilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 21 programı kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre postpartum depresyon ile cinsel haz ve doyum arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Hamilelik sonrası depresyonun cinsel haz ve doyum üzerinde anlamlı düzeyde etkisi saptanmıştır. Doğum sonrası depresyon seviyesi ne kadar yüksekse cinsel haz ve doyumun da o seviyede azaldığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research is to analyse whether there is an association between postpartum depression and sexual pleasure and satisfaction. The study sample consists of 50 women who live in İstanbul and who have recently given birth. The study was conducted anonymously. The subjects were randomly numbered from 1 to 50. The sample was given the sociodemografic form developed by the researcher and 5 clinical scales to measure the level of depression, postpartum depression, sexual pleasure and satisfaction. Beck Depression Questinnaire was given to measure the depression severity; Beck Despondency Questionare was given to establish hopelessness and despair levels, Edinburgh After Birth Depression Questionare was given to evaluate postpartum depression severity; Arizona Sexual Life Survey- Woman Form and Golombok-Rust Sexual Satisfaction Scale - Woman Form were given to survey the effects on sexual life. The results were analyzed using these data. SPSS 21 for Windows software was used in the statistical analysis. The study showed a significant correlation between postpartum depression severity and sexual pleasure and satisfaction. Severer postpartum depression meant less sexual satisfaction and pleasure.